Proširenjem gradske gerontoslužbe Grad Lepoglava osigurao je svakodnevnu skrb za stare, nemoćne i potrebite građane, a to će se realizirati kroz zapošljavanje dodatnih pet gerontodomaćica koje su 1. travnja potpisale svoje ugovore o radu.
Grad Lepoglava nastavlja s aktivnim sudjelovanjem u programu javnih radova kojeg provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje, a ovog puta posebna je pažnja stavljena na aktivnosti pomoći i njege starijim korisnicima socijalne pomoći i starijim osobama u njihovim domaćinstvima kojima je cilj promicanje zapošljavanje žena na poslovima skrbi o starijima i nemoćnima.
Riječ je o mjeri javnog rada pod nazivom "Pomoć zajednici" putem koje se primarno zapošljavaju žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem uz uvjet da su prijavljene u evidenciju nezaposlenih najmanje 30 dana. Prednost pri uključivanju Grad Lepoglava je dao dugotrajnije nezaposlenim ženama.
- Grad Lepoglava od 2009. kontinuirano provodi program gerontoslužbe kojom nastojimo olakšati dnevne životne potrebe našim najstarijim građanima. Zadnjih godina još smo proaktivniji pa smo zapošljavali i dodatne gerontodomaćice, a sad smo konačno uspjeli osigurati svakodnevnu skrb za sve starije u potrebi zapošljavanjem novih pet gerontodomaćica. Naše su cure zaposlene preko projekta koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda, a skrbiti će za 40-ak korisnika iz programa "Pomoć u kući" koji se provodi na području našeg grada, a u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Ono što je svakako važno za naglasiti jest da će ovaj program omogućiti i aktivaciju žena na tržištu rada te da je ovakav oblik javnog rada prilika za razvijanje samopouzdanja te stjecanje novih znanja i vještina koje će im olakšati ulazak na otvoreno tržište rada po završetku programa – kazao je nakon potpisivanja ugovora s novim djelatnicama programa zamjenik lepoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač.
Opis poslova koje će gerontodomaćice obavljati obuhvaća dostavu namirnica, pomoć u pripremi obroka u kućanstvima korisnika, organiziranje prehrane, održavanje čistoće stambenog prostora, pomoć pri oblačenju i svlačenju, brigu o higijeni i osobnom izgledu, pomoć u socijalnoj integraciji, posredovanje u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, plaćanje računa, dostava pomagala i sl.), pružanje psihosocijalne podrške korisnicima kroz razgovore i druženje, pratnju i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima.
- Osnovni cilj aktivnosti koje će se provoditi u sklopu ovog programa javnog rada, osim poticanja zapošljavanja posebnih skupina nezaposlenih žena i žena niže razine obrazovanja je i prevencija prerane institucionalizacije starijih osoba, njihova socijalizacija, a samim time i poboljšana kvaliteta života – zaključio je Kovač.