Dvadesetak točaka dnevnoga reda razmotrili su vijećnici Gradskog vijeća Ivanec na svojoj sjednici u četvrtak, 13. veljače, u dvorani Poduzetničkog inkubatora Ivanec. Prva ovogodišnja sjednica najvišeg gradskog predstavničkog tijela donijela je i pojedine promjene u sastav Vijeća. Dva vijećnika, Karla Strugara (SDP) i Elvisa Gotala (HDZ), koji su svoje mandate stavili u mirovanje, u Vijeću su zamijenili stranački kolege(ice) Jasenka Friščić i Zdenko Đula. Dosadašnja vijećnica iz redova HSU Danica Mesec obavijestila je da rad u Vijeću ubuduće nastavlja kao nezavisna vijećnica.
Neće biti rasta poreza
Slijedom usklađivanja s novim Zakonom o lokalnim porezima, Gradsko vijeće donijelo je novu Odluku o porezima Grada Ivanca. U bitnome, njome se dosadašnji porez na kuće za odmor zamjenjuje novim porezom na nekretnine. Tu je važno naglasiti da njegovo uvođenje neće donijeti novo porezno opterećenje za građane, budući da on ostaje isti kao i dosadašnji porez na kuće za odmor - 1,50 €/m2. To je daleko manje od maksimalnog dopuštenog iznosa poreza predviđenog Zakonom, a to je 8 €/m2.
Novina je da će ubuduće 80 posto toga poreza ubirati Grad, a 20 posto Županija. Do sada je 100% ovog poreza bilo prihod Grada, što znači da je država Gradu oduzela 20% sredstava i dala ih Županiji.
- Ne vidim smisao ni opravdanje u tome da se porez ostvaren na području domicilnog grada oduzima lokalnoj samoupravi i daje Županiji, to više što ona već ima druge, vrlo izdašne izvore financiranja - ustvrdio je ivanečki gradonačelnik Milorad Batinić.
Također, na temelju obveze usklađivanja sa Zakonom o porezu na dohodak, Gradsko vijeće je donijelo i Odluku o visini paušalnog poreza po krevetu, smještajnoj jedinici u kampu i u objektu za robinzonski smještaj. I ovdje su vijećnici prihvatili prijedlog gradonačelnika, kao predlagača, o tome da se uvedu minimalni iznosi ovoga poreza te jednoglasno donijelo odluku da to bude 30 € po krevetu (manje od toga ne može).
Naime, Zakonom o porez na dohodak propisano je da se stope ovoga poreza određuju prema indeksu turističke razvijenosti JLS-a. Grad Ivanec svrstan je u III. kategoriju, za koju je propisano da se visina paušalnog poreza određuje u rasponu od 30 € do 150 € po krevetu. U novoj odluci visina poreza utvrđena je u minimalnom iznosu od 30 €, što znači da će, kao i do sada, Grad Ivanec imati najniži iznos paušalnog poreza.
Nove stope poreza na dohodak
Nadalje, na temelju obveze usklađivanja sa Zakonom o porezu na dohodak, jednoglasno je donesena i nova Odluka o poreznim stopama godišnjeg poreza na dohodak na području Grada Ivanca. Njome se viša porezna stopa s dosadašnjih 33 posto smanjuje na 31 posto, dok se niža porezna stopa s 22 posto smanjuje na 21 posto.
Kod ove teme razvila se i najveća rasprava. Naime, Zdenko Đula (HDZ) je u ime predlagača, Kluba HDZ-a i dvoje nezavisnih vijećnika, obrazložio amandman kojim su predložili da se porezne stope smanje na 20 posto i 30 posto. Međutim, amandman su, umjesto na prijedlog nove Odluke, podnijeli na Odluku o visini porezne stope iz - prošle godine. Budući da je amandman bio podnijet neispravno i protivno Poslovniku, gradonačelnik Batinić ga je odbio te sugerirao vijećnicima da se kod sastavljanja amandmana ili za druge upute i pomoć sličnog tipa uvijek mogu javiti gradskim službama.
Neovisno o tomu, Đula je ustrajao u svojoj tvrdnji da je Grad Ivanec dosad bio među JLS-ovima s najvećim porezom na dohodak u Hrvatskoj, da su porezi nepotrebno bili povećani na najviše stope te da Grad ni sada ne želi smanjiti poreze i unatoč tome što su porezni prihodi u proračunu porasli 47 posto.
Očitujući se na njegove navode, Batinić je podsjetio da je Vlada RH prošle godine svojim poreznim propisima gradovima i općinama u Hrvatskoj naprasno oduzela dio prihoda, bez ikakvog pitanja i konzultacija.
Pritom im za oduzete prihode nije odobrila nikakve kompenzacijske mjere te svime time prekršila sve moguće odredbe Europske povelje o lokalnoj samoupravi.
Prema tadašnjim projekcijama, Grad Ivanec zbog Vladinih mjera trebao ostati bez 953.000 € poreznih prihoda i to u situaciji kad je trebalo servisirati obveze i kreditna zaduženja za gradnju dječjih vrtića u Ivancu i Radovanu, za modernizaciju javne rasvjete, za brojne druge projekte itd.
- Točno je da su porezni prihodi Grada u međuvremenu rasli i to slijedom povećanja plaća u javnom i privatnom sektoru. Međutim, koliko su porezni prihod rasli, rasli su i ulazni troškovi, i to duplo, zbog ogromnog rasta inflacije. Ono što mi je svakako neprihvatljivo i zbog čega me sram, jest izjava ministra financija o tome da Vlada RH nema nikakvih alata za svladavanje inflacije – izjavio je Batinić.
Osvrnuo se i na prijedlog HDZ-a i partnera na efekte njihova prijedloga smanjenja porezne stope s 21% na 20%. Simulaciju su izradile gradske financijske službe na temelju prosječne bruto plaće u Varaždinskoj županiji za drugo tromjesečje 2024. godine, koja iznosi 1.678 €.
- Dakle, izračun pokazuje da bi zaposlenoj osobi plaća za dvoje uzdržavane djece mjesečno rasla 22 centa, a za jedno uzdržavano dijete 4,42 eura - obrazložio je gradonačelnik te dodao i da izjave HDZ-a o prevelikom poreznom opterećenju građana demantira i podatak o tome da čak 54 posto građana Ivanca ne plaća poreze.
Za Grad – pad prihoda
- Međutim, dok bi efekt rasta plaća za zaposlene na mjesečnoj razini bio zanemariv, za gradski proračun bi usvajanje vašeg prijedloga značilo smanjenje poreznih prihoda u iznosu od 350.000 eura na godinu! Tih 350.000 eura - to je vrijednost izdvajanja Grada na godišnjoj razini za kompletno vatrogastvo i civilnu zaštitu te za najam školskih sportskih dvorana koji podmiruje Grad i time omogućuje klubovima i udrugama treninge i natjecanja – obrazložio je Batinić.
Ovo objašnjenje nije zadovoljilo Đulu, koji je konstatirao da u gradskom proračunu postoji "višak prihoda“, koji se konstantno prenosi iz prethodne u novu fiskalnu godinu, a to, kazao je, potvrđuje i podatak da je u ovogodišnji proračun iz lanjskog preneseno 3,7 milijuna eura.
- Nije riječ ni o kakvom "višku“, nego o prenesenim sredstvima za projekte čija je gradnja i realizacija počela u 2024. godini, a završit će se ili će se protegnuti i na 2025. (gradnja vrtića u Radovanu, štedna rasvjeta, stara škola Salinovec, RC Lančić itd.). Tu su uključeni i projekti iz 4-godišnjeg provedbenog programa i sredstva koja su strogo namjenska – kazao je Batinić.
Nakon rasprave i razmjene mišljenja, na kraju su svi vijećnici podržali donošenje Odluke o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak od 21 i 31 posto.
"Obiteljsko srebro"
Od važnijih tema sjednice izdvajamo i Odluku o prodaji zemljišta ispod Dječjeg vrtića Ivančice, površine 5.200 m2. Kako je u obrazloženju istaknuo gradonačelnik, cilj je naći investitora za gradnju poslovne zgrade, uz uvjet da u prizemlju osigura prostor od 600 m2 (visoki rohbau) za potrebe uređenja i preseljenja Gradske knjižnice i čitaonice Gustav Krklec. Đula je izjavio da se HDZ ne slaže se prodajom te nekretnine u centru grada okarakteriziravši je "obiteljskim srebrom“. Ocijenio je da odluka o prodaji nije dobro pripremljena, da ostavlja previše upitnika i daje premalo odgovora, da se do stanova i prostora za knjižnicu moglo preko APN-ovog projekta POS-a i sl.
Na te i druge ocjene, uključujući i onu da je "netko bacio oko na ovu nekretninu“, očitovao se M. Batinić:
- Razumijem vaš oprez, međutim, skrećem pažnju i na to da su Grad i gradske službe ugovor sastavljale u konzultaciji s odvjetnikom, a konzultirano je i resorno Ministarstvo, kome je dokument predočen i koje na nj nije imalo nikakve primjedbe. Ugovor je sastavljen tako da je Grad maksimalno zaštitio svoje interese ugradnjom raskidnih klauzula, dok zaštitne klauzule onemogućavaju interese potencijalnih prekupaca – obrazložio je Batinić i dodao da insinuacije, koje iznosi o tome da je netko "bacio oko" na ovu nekretninu, bez osnove su i bespredmetne. Prije negoli što s takvim ocjenama izlazite u javnost, neka svatko pogleda u svoje "dvorište“ – zaključio je Batinić.
Odluka o prodaji nekretnina usvojena je s osam glasova vijećnika NPS-a i SDP-a, dok je sedam vijećnika HDZ-a, dvoje nezavisnih i jedna vijećnica NS-Reformista bilo protiv.
Na sjednici je donesen Plan rasvjete grada Ivanca te izmijenjena i dopunjena Odluka o provedbi izbora za članove vijeća mjesnih odbora.