U sklopu Strukovnog centra izvrsnosti iz strojarstva koji djeluje pri Srednjoj školi Ludbreg otvoreni su praktikumi za 3D printer za metal te za zavarivanje sa simulatorom za zavarivanje čime će se omogućiti što kvalitetnija i sigurnija praktična nastava za učenike te bolji uvjeti za stjecanje stručnih kompetencija.
Ravnatelj Srednje škole Ludbreg Josip Zdelar osvrnuo se na razvoj škole, uvođenje novih tehnologija i projekte koji će unaprijediti obrazovanje učenika te povećati njihovu zapošljivost.
- Kada je započela sa svojim radom, 2013/14. godine, škola je imala upisana 32 učenika. Danas ih imamo 310, dakle broj učenika se gotovo udeseterostručio i svake godine imamo povećanje broja upisane djece za oko osam posto. Školu smo preusmjerili u strukovna zanimanja koja su deficitna na tržištu rada tako da oni nemaju problema sa zapošljavanjem – rekao je Zdelar naglasivši kako su i ovakve investicije uvelike pridonijele tome da djeca upisuju ovu školu.
- 3D printer za metal nešto je novo ne samo u Varaždinskoj županiji, nego i u Hrvatskoj, ali i u Europi. Tu se printaju mali dijelovi ili prototipovi nakon čega idu u obradne centre gdje se radi serijska proizvodnja. Simulator za zavarivanje simulira četiri vrste zavarivanja i nakon toga učenici svoj rad uspoređuju s klasičnim zavarivanjem – objasnio je ravnatelj Zdelar.
Župan Anđelko Stričak naglasio je kako cjelokupna investicija iznosi oko 180.000,00 eura, te da opremu osim učenika koriste i odrasle osobe u svrhu stjecanja mikrokvalifikacija.
- Samo unatrag godinu dana programe u ovoj školi završilo je 112 kandidata te ako se uzme u obzir da je program u potpunosti financiran od strane HZZ-a putem vaučera, tada dolazimo do računice da je škola kroz te programe prihodovala 270.000 eura. Stoga se može reći da je samo unutar godinu dana sve ono što je uloženo u opremu, putem tih programa već vraćeno – istaknuo je župan.
Spomenuvši rad i ostalih srednjih škola, Stričak je dodao da su po pitanju cjeloživotnog obrazovanja 2019. godine škole iz tih programa prihodovale 256.793 eura, a u prošloj godini 469.054 eura.
- Te brojke najbolje govore o tome koliki je interes za naše srednje škole i za cjeloživotno obrazovanje. Samim time, Županiji ne preostaje drugo nego da sa svojim školama, visokoškolskim ustanovama i gospodarstvom nastavi i dalje razvijati ovakve programe, pogotovo kada je riječ o deficitarnim, a upravo to nudi Srednja škola Ludbreg – zaključio je župan Stričak.
Franjo Šestak iz švicarske tvrtke Teximp istaknuo je kako je tvrtka prepoznala Srednju školu Ludbreg i Varaždinsku županiju kao pouzdanog partnera, prvenstveno po pitanju edukacije.
- Industrijska proizvodnja, naročito prerada metala u svim razvijenijim državama od Švicarske, Njemačke, zauzima oko 60 posto bruto proizvoda, a svaka industrijska proizvodnja počinje s edukacijom. S educiranom radnom snagom, mladim ljudima, počinjemo biti konkurentni, kvalitetniji, drugim riječima, počinjemo biti bogatiji i ovo je prvi korak prema bogatstvu. I ako je CNC tehnologija sadašnjosti, 3D printer za metal je budućnost. Vi niste kupili i donijeli printer, vi ste kupili i donijeli budućnost u Ludbreg – poručio je Šestak.
Gradonačelnik Grada Ludbrega, ujedno i saborski zastupnik Dubravko Bilić istaknuo je kako je lijepo čuti da se radi o školi za budućnost.
- Svi učenici koji se u njoj školuju i profesori koji u njoj rade su zapravo spremni školovati nove generacije za novo vrijeme. Kada smo prije 12-ak godina s pročelnikom Huđekom razmišljali o srednjoj školi, kada smo otvorili taj jedan razred, nisam mogao zamisliti da će ona postati ovo što je – velika i važna obrazovna institucija, ne samo za Grad Ludbreg nego za ovaj dio županije. To je doista velika vrijednost i čestitam školi, ravnatelju, svim profesorima, majstorima i učenicima koji pohađaju školi, koji su završili školu jer mogu biti ponosni na nju. Mi kao Grad Ludbreg jesmo ponosni na sve što je dosad napravljeno, a siguran sam da ćemo biti ponosni i u narednim vremenima. Ovo je škola koja djeci može garantirati sigurnu budućnost, a to je danas u školovanju najvažnije, da ono što radite sad, ima neku vrijednost, ima perspektivu, ima mogućnost jer jedino tako možemo ići naprijed – zaključio je gradonačelnik Bilić.
Otvorenju praktikuma prisustvovali su i prorektor Sveučilišnog centra Varaždin Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Damir Vusić, dekan Međimurskog veleučilišta izv. prof. dr. sc. Igor Klopotan, pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek, načelnici općina, predstavnici županijske gospodarske i obrtničke komore, zavoda za zapošljavanje, ravnatelji osnovnih i srednjih škola, kao i gospodarstvenici i poduzetnici s ludbreškog područja.
Ujedno predstavljen im je i projekt „Ekokutak“ Učeničke zadruge „Zdenček“ čiji je cilj zamijeniti tradicionalne, nezdrave grickalice u samoposlužnim aparatima u školama ekološki prihvatljivim alternativama poput čipsa od jabuke i banane, energetskih i proteinskih pločica, orašastih plodova te vitaminiziranih napitaka bez šećera.