Arboretum Opeka, koji se prostire na 64 hektara, nije samo najveći nego je i najljepši kontinentalni arboretum u Hrvatskoj. No to bi se moglo promijeniti jer - kao i tamošnji dvorac - već godinama propada, osobito u onome šumskom dijelu, jer kad padne drvo, nitko nema ovlasti da ga izvuče pa nametnici s palog drveta uništavaju i okolno, često u nas jedinstveno drveće.
Iako je kao perivoj postojao još u 17. stoljeću pa su neka stabla pravi Metuzalemi među drvećem, starija i od SAD-a, danas je stanje Arboretuma i u onom održavanom dijelu – jadno. Kako to promijeniti i što se poduzimalo do sada razgovarali smo s Alenkom Car, ravnateljicom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Varaždinske županije. Uz nju o Arboretumu je u Javnoj ustanovi zadužena i stručna voditeljica Sanja Kopjar.
– Prostor današnjeg Arboretuma Opeka izgledao je različito u pojedinim fazama svog razvoja odnosno razvijao se od prirodne šume hrasta kitnjaka i pitomog kestena (koja se vjerojatno nalazila uz dvorac obitelji Keglević) pa sve do jedinstvenoga engleskoga romantičarskog perivoja s velikim brojem različitih vrsta drveća i grmlja (kakav je nastao u vrijeme kada vlasnik postaje grof Marko Bombelles). Nakon što polovicom 20. stoljeća (1946. godine) dvorac s pripadajućim perivojem prelazi u državno vlasništvo, taj se prostor (više ili manje) uspješno uređuje do 1968. godine, kada se ukida đački dom vrtlarske škole te dvorac u potpunosti gubi svoju namjenu. Tada počinje propadanje dvorca, kao i sve manje intenzivno održavanje parkovnog prostora – kazala je Car.
Opširnije pročitajte u tiskanom izdanju Varaždinskih vijesti...