Osim što pozitivno utječe na metaboličke procese te na imunološki sustav, smanjuje i koncentraciju kolesterola u krvi; preventivno djeluje na reguliranje krvnog tlaka; ublažava poteškoće kod upalnih procesa mokraćnog sustava, pozitivno utječe na funkcije mozga, pozitivno utječe na kožu, na vid te na koncentraciju.
To u sam neke blagodati bučinog ili crnog ulja, čija proizvodnja na području Varaždinske županije ima višestoljetnu tradiciju. U starijim povijesnim zapisima navedeno je kako su se još prije 150 godina u selu Biškupec stanovnici bavili uzgojem buča te proizvodnjom bučinog ulja. Polovicom XIX. stoljeća počela je manufakturna proizvodnja, a proizvođači bučinog ulja počeli su se predstavljati na gospodarskim izložbama. U studenome 1917. počela je industrijska proizvodnja.
Tradicija korištenja “Varaždinskog bučinog ulja” u prehrani seže u 18. stoljeće, a i danas je bučino ulje tipičan prehrambeni proizvod za sjeverozapadnu Hrvatsku, osobito za Varaždinsku županiju.
”Varaždinsko bučino ulje” ima imidž jednog od najkvalitetnijih bučinih ulja na domaćem tržištu. Proizvodi se iz sjemenki buča najbolje kvalitete tradicionalnim postupkom uz prženje. U odnosu na proizvodnju drugih biljnih ulja, prerada bučinih sjemenki u “Varaždinsko bučino ulje” je specifična i različita jer se dobiva mehaničkim procesom i uz upotrebu topline, bez dodavanja aditiva, što rezultira uljem visoke kvalitete. Sastav masnih kiselina općenito svrstava “Varaždinsko bučino ulje” među najznačajnije izvore omega-3 nezasićenih masnih kiselina čiji je učinak na zdravlje i znanstveno dokazan. Bučino ulje sadrži velike količine vitamina E, od kojih γ-tokoferol ima najsnažnije antioksidativno djelovanje.
O “Varaždinskom bučinom ulju” provedena su mnoga znanstvena istraživanja koja su potvrdila zdravstveni učinak bučinih sjemenki i gotovog proizvoda. O kvaliteti Varaždinskog bučinog ulja jasno govore uspjesi na međunarodnoj sceni. Proizvođači iz Varaždinske županije su na prestižnom svjetskom natjecanju Monde Selection u Bruxellesu u tri godine osvojili čak osam zlatnih medalja.
Naziv “Varaždinsko bučino ulje” je od prosinca 2019. godine zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla na razini Republike Hrvatske. Postupak zaštite naziva uspješno je provela udruga “Varaždinsko bučino ulje” u suradnji s Varaždinskom županijom. Certificirani članovi udruge su Uljara Patrčević, Zdravko Cafuk, Jeronim Štorga, Josip Žmegač, Stjepan Kolenko, PG Damir Crleni, Darko Šipek, Vladimir Kurtek, Branko Vidaček i OPG Andreja Petrović.
Uljara Agroprom-Patrčević: Certificirali Djevičansko bučino ulje
”Agroprom-Patrčević” osnovan je 1996. godine za sušenje koštica, a 2002. godine provedena je do registracija: Uljara “Agroprom-Patrčević” za uslugu proizvodnje sirovih ulja i masti-ulja od koštica bundeve te prodaja bučinog ulja. U Hrvatskoj su prvi certificirali preradu i prodaju Djevičanskog bučinog ulja (100% čisto bučino ulje) s kojim su postigli najbolje rezultate na izložbama bučinog ulja čak i izvan hrvatskih granica.
-Kvalitetu usluge i naših proizvoda jamčimo svojim stručnim osobljem s bogatim znanjem i višegodišnjim iskustvom na području uzgoja bundeve i prerade bundevskih koštica u bučino ulje, naglašavaju u Uljari Agroprom-Patrčević.
OPG Kolenko; Zlata iz inozemstva
OPG Kolenko postoji od 2003., iako je poljoprivreda već generacijama u toj obitelji iz Nedeljanca.
- Uzgoj buča i bučinog ulja počeo je iz hobija. Tako smo 2007. krenuli s proizvodnjom od pola jutra buča, dok danas uzgoj imamo na pet hektara. Želimo kvalitetan proizvod, koji prodajemo na kućnom pragu, ali nam upiti dolaze i iz okolnih zemalja, vele u OPG-u.
Iako su mali proizvođač buča i bučinog ulja, već su osvojili prestižne nagrade, među kojima izdvajaju zlato iz Austrije 2020. te zlato iz Belgije 2021. (Monde Selection).
-Nagrade su dale dodatan poticaj jer su najbolja potvrda da idemo u dobrom smjeru, kao i potražnja za našim proizvodima, koja je sve veća, vele u OPG-u koji nudi Premium Varaždinsko bučino ulje, bučino ulje Kolenko, bučine koštice te darovne pakete.
PG D. CRLENI: Žele samo autohtono
PG Damir Crleni, član udruge Varaždinsko bučino ulje od samog osnivanja, malo je poljoprivredno gospodarstvo osnovano radi promocije i proizvodnje autohtonih proizvoda, kao što je Varaždinsko bučino ulje, a ima i nasad borovnica.
-Moje dugogodišnje kulinarske aktivnosti bile su usmjerene na očuvanje tradicijskih proizvoda. Tako sam sudjelovao u promociji Varaždinskog bučinog ulja i izradi kuharica “Kulinarsko zlato”, “Tradicijska kuharica” i monografije “Varaždinsko bučino ulje” te dr. Kao kuhar želim imati vlastiti proizvod, koji će biti prepoznatljiv, a vezan je na kulinarstvo, objašnjava Crleni, naglašavajući da su sudjelovanja i nagrade na izložbama u Austriji i Varaždinu rezultat rada PG-a, odnosno potvrda kvalitete varaždinskog bučinog ulja
OPG D. ŠIPEK: Ekološki pristup
Proizvodnjom bučinog ulja te uzgojem buča na pet hektara, čije koštice prerađuje u uljari Patrčević, a ulje prodaje na varaždinskoj tržnici - bavi se OPG Darka Šipeka. - Ukoliko želimo proizvoditi na ekološki način, moramo promijeniti način na koji razmišljamo o proizvodnji općenito. Naime, ne možemo pristupati ekološkoj proizvodnji kao konvencionalnoj i očekivati odlične rezultate. Njih možemo postići samo kontinuiranim, strpljivim i stručnim pristupom. To uključuje odabir pravih terena, zdravog sadnog materijala te otpornih sorata, pravilnu gnojidbu i preventivan rad na smanjivanju problema s nametnicima. Dobra strategije zaštite i pravilna ishrana biljaka uz kvalitetna certificirana ekološka sredstva imperativ je u dobivanju zdrave ekološki uzgojene hrane, ukazuju.
OPG B. Vidaček; Ponosni na priznanja
OPG Branko Vidaček postoji od 2005., a zadnjih godina povećava proizvodnju buča, koje uzgajaju na 6 ha.
-Svake godine sudjelujemo na svim natjecanjima bučinog ulja, od Klagenfurta pa do Bruxellesa gdje smo na svjetskom natjecanju kvalitete od 3.100 uzoraka osvojili zlatnu medalju, na što smo izrazito ponosni, kao i na to što smo za proizvode dobili niz pohvala od članova Ocjenjivačke komisije, koju čine vrhunski stručnjaci, kuhari s Michelinovim zvjezdicama, članovi francuske kulinarske akademije Academie culinaire de France, članovi Euro-Toque zajednice kuhara i drugih prestižnih organizacija. Stoga nam je ova zlatna medalja izniman uspjeh i definitivna potvrda svjetske vrijednosti našeg ulja, vele u OPG-u te napominju da im je ulje zaštićeno oznakom zemljopisnog porijekla, a certificiraju ga Bureau Veritas Croatia.
OPG A. Petrović: Od zlata do kušaonice
Već više od deset godina pažnju plijene inovativni, kvalitetni proizvodi OPG-a Andreja Petrović, odnosno BIO manufakturi, koja se nalazi u Zagrebačka 189, Varaždin. -Brojne zlatne medalje za bučino ulje dobili smo od Bruxellesa i Pariza pa do Graza i Varaždina. Osim vrlo kvalitetnog bučinog ulja i namaza od bučinog ulja i koštica, nudimo i mješavine za kruh i kolače od pira i heljde po vlastitim recepturama u kojima se starinsko tijesto diže brzo, bez kvasca, ukazuje Andreja Petrović. Posebno napominje da se i pripravci za kolače temelje na starim, autohtonim slasticama našeg kraja. -U kušaonici u Zagrebačkoj ulici može se sve ovo svatko uvjeriti, odnosno kupiti npr. suhi pripravak za hajdinu zlevku te i bez ikakvog kuharskog znanja i iskustva za 20 minuta ispeći odličan domaći kolač, naglašava.