Gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić jučer je s resornim gradskim pročelnikom Stjepanom Vincekom i savjetnicom za zaštitu okoliša Marinom Hudika sudjelovao na javnom izlaganju organiziranom u sklopu javnog uvida u prijedlog Zakona o proglašenju Parka prirode „Zagorske gore“, održanom u Županijskoj palači u Varaždinu.
Nakon uvodnih izlaganja ravnateljice Javne ustanove „Priroda Varaždinske županije“ Sanje Kopjar i ravnatelja Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri resornom ministarstvu Aljoše Duplića, u raspravu se uključio i gradonačelnik Batinić.
Protiv kamenoloma u Parku prirode
U svom izlaganju on se fokusirao na tematiku koju su prethodni sugovornici spomenuli samo rubno, kao dopuštene gospodarske aktivnosti u obuhvatu budućeg Parka prirode, a to je mogućnost otvaranja novih kamenoloma na brdima Siljevec i Obroščica na Ivančici, što je za Grad Ivanec i građane potpuno neprihvatljivo.
-Grad Ivanec je proteklih dana već reagirao te u javno savjetovanje o prijedlogu Zakona uputio zahtjev da se u zakonski prijedlog uvrsti odredba o zabrani eksploatacije mineralnih sirovina unutar granica zaštićenog područja, izuzev već aktivnih kamenoloma. Također, tražimo obustavu svih započetih postupaka i odobrenih zahvata za istraživanje mineralnih sirovina na području Parka prirode te dodavanje novog teksta, kojim će se potencirati zaštita velikog broja izvorišta pitke vode na Ivančici iz kojih se opskrbljuje lokalno stanovništvo – naglasio je Batinić.
I peticija „NE“ kamenolomu u javno savjetovanje
Nazočne sudionike, među kojima su bili i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, ministar pravosuđa Damir Habijan koji je, kao saborski zastupnik, pokrenuo inicijativu proglašenja Parka prirode (a koji je Batinić među prvima podupro) te varaždinski župan Anđelko Stričak, Batinić je podsjetio da za navedene zahtjeve Grad Ivanec ima potvrdu u gotovo 10.000 potpisa na peticiji, koju su protiv otvaranja kamenoloma na Ivančici potpisali građani Grada Ivanca i cijelog Sjevera Hrvatske.
Peticija je 2022. godine bila upućena tadašnjem Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja na čelu s ministrom Davorom Filipovićem, a o rezultatima peticije bili su izvješteni Vlada RH, Hrvatski sabor te župani Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije Anđelko Stričak i Željko Kolar.
Grad Ivanec i građani na istaknute zahtjeve nikad ni od jedne od navedenih institucija nisu dobili povratne odgovore.
Pitao je stoga može li se i peticija s 10.000 potpisa građana također uputiti u javno savjetovanje, kao podrška građana prijedlozima Grada Ivanca i ujedno, kao izražena želja ljudi da se otvaranjem kamenoloma nepovratno ne uništi njihova kvaliteta života, spriječi devastacija, zaštiti bioraznolikost planine te izvori vode s južne i sjeverne strane Ivančice.
Pošto je na ovo pitanje gradonačelnik dobio potvrdan odgovor, najavio je da će Grad Ivanec u javno savjetovanje uputiti i peticiju protiv kamenoloma, kao kolektivni stav građana protiv otvaranja kamenoloma.
Peticija i novoj ministrici M. Vučković
S obzirom na to da je ministarstvo zaštite okoliše i zelene tranzicije aktualne ministrice Marije Vučković sljednik bivšeg Ministarstva gospodarstva i zaštite okoliša, Batinić je najavio da će novoj ministrici poslati na uvid peticiju građana sjevera Hrvatske, koji se kategorički protive otvaranju kamenoloma na Ivančici.
Da li ograničenja u sječi u privatnim šumama u Parku prirode?
Batinić je na jučerašnjem javnom izlaganju postavio i pitanje koje zanima mnoge građane, a to je gospodarenje privatnim šumama u Parku prirode. Točnije, s obzirom na to da je čak 78% šuma u budućem Parku prirode u privatnom vlasništvu, hoće li nakon njegova proglašenja uslijediti ograničenja u vidu smanjenja sječe drvne mase koja je propisana planovima gospodarenja privatnim šumama?
Ravnatelj Zavoda za zaštitu prirode A Duplić kazao je da do ograničenja neće doći.
Vudelja uvrštena u Park prirode temeljem prijedloga Batinića
Nadalje, Batinić je na jučerašnjem skupu izrazio zadovoljstvo što je zakonodavac prihvatio njegov prijedlog koji je iznio još prilikom usuglašavanja prijedloga Zakona u Zagrebu, a temeljem kojeg je i područje bivšeg kamenoloma Vudelja ušlo u obuhvat budućeg Parka prirode „Zagorske gore“. Naime, Vudelja je u prvom prijedlogu bila izuzeta iz toga.
-Iako Vudelja nije na administrativnom području Ivanca, za njeno uvrštenje u obuhvat Parka prirode založio sam se zato jer je to jedini propisno sanirani kamenolom u okruženju, koji može poslužiti kao ogledni primjer provedene bio sanacije. Stoga ga u sklopu terenske nastave obilaze i studenti Šumarskog fakulteta. Naime, kao nekadašnji zaposlenik Hrvatskih šuma i šumarski inženjer i osobno sam sudjelovao u sanaciji Vudelje te smatram da je to područje koje svakako zaslužuje biti dijelom budućeg Parka prirode – zaključio je Batinić.
Uz predstavnike JLS-ova, raznih institucija i udruga, javno izlaganje prijedloga Zakona o proglašenju Parka prirode „Zagorske gore“ pažljivo su pratili i predstavnici Eko udruge „Naša Ivanščica“, koja vodi izrazito proaktivnu borbu protiv kamenoloma na Ivančici.