Udruga Franak: Prekršajni sudovi kažnjavaju banke i nakon konverzije

I.D./Varaždinske vijesti | 27.2.2016. u 08:01h | Objavljeno u Aktualno

Udruzi Franak dostavljena je najnovija presuda Prekršajnog suda u Novoj Gradišci kojom su kažnjeni Privredna banka Zagreb d.d., u iznosu 90.000 kuna, te odgovorna osoba Banke u iznosu 15.000 kuna, sve zbog neugovaranja fiksne marže u jednome CHF kreditu, i to nakon što je taj kredit već konvertiran u euro kredit, priopćeno je iz Udruge Franak.

- Time se potvrđuje ispravno mišljenje Udruge Franak da počinjeni prekršaj neugovaranja fiksne marže u CHF kreditu ne nestaje konverzijom valute CHF-a u euro - napominju iz udruge.

Iz Udruge Franak ujedno je priopćeno kako su saznali i da je DORH odbio postupiti po prekršajnoj prijavi člana Udruge, Gorana Aleksića, protiv HNB-a i guvernera Vujčića, koja je podignuta zbog prijavljenog prekršaja nečinjenja.

- Prijava je podnesena zbog odbijanja prijavljenih da pokrenu prekršajni postupak na Prekršajnom sudu u Zagrebu protiv Hypo banke zbog prekršaja na temelju članka 26. stavka 1. podstavka 28. Zakona o potrošačkom kreditiranju odnosno zbog neugovaranja fiksne marže s klijentom banke. Hypo banka je, kao i sve druge banke, početkom 2014. odredila fiksni dio kamate u kreditu samovoljno, čime je oštetila sve svoje klijente, pa je zatraženo da HNB pokrene prekršajni postupak na nadležnome prekršajnom sudu. Budući da je HNB to odbio, gospodin Aleksić je u svojstvu oštećenika onda prijavio HNB i Vujčića početkom 2015. DORH-u zbog prekršaja nečinjenja. DORH je nakon jednogodišnjeg razmatranja odbio postupiti po odnosnoj prijavi dajući za pravo HNB-u da ne mora po službenoj dužnosti goniti banke, nego to mogu i dužnici sami, ako smatraju da su oštećeni - priopćeno je iz udruge.

Dodaju da je na temelju prekršajnih prijava dužnika doneseno već nekoliko desetaka nepravomoćnih presuda kojima se banke kažnjavaju uglavnom s 80.000 kuna, a predsjednici uprava banaka sa po 10.000 kuna zbog opisanog prekršaja.

- Udruga Franak smatra da je neshvatljivo i neprihvatljivo da ovlaštena institucija Republike Hrvatske odbija prekršajno goniti pravne subjekte koji su u očiglednom prekršaju, i time posredno oštećuje Republiku Hrvatsku za nekoliko milijardi kuna, dok druga institucija smatra da je takvo ponašanje financijskog regulatora ispravno. Očigledno je da posao državnih institucija moraju i dalje obavljati "obični" građani Republike Hrvatske, koji nisu za to plaćeni i nemaju od toga nikakvu materijalnu korist, jer prekršajno gonjenje banaka donosi novac u državni proračun, dok tužitelj ima samo moralnu satisfakciju da je pravni subjekt koji krši zakon ipak na kraju kažnjen - smatraju u udruzi Franak.

Stoga Udruga Franak poziva dužnike s kojima banke nisu ugovorile fiksne marže, da i dalje optužuju banke na nadležnim prekršajnim sudovima.