Zavod za znanstveni rad u Varaždinu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Ogranak Varaždin Matice hrvatske i Turistička zajednica Grada Varaždinske Toplice organizirali su znanstveni skup pod nazivom „Ivan Kukuljević Sakcinski (1816. – 1889.) u povodu 200. godišnjice rođenja“.
Uz uvodne riječi Predraga Štromara, varaždinskog župana, Goranke Štefanić, gradonačelnice Varaždinskih Toplica i Josipa Heheta, predsjednika Gradskog vijeća Varaždina te nastup zbora Ivan Kukuljević Sakcinski iz Zagreba održano je deset izlaganja o hrvatskom velikanu 19. stoljeća.
– Skoro su svi u Varaždinu i Varaždinskoj županiji čuli za Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Svi uglavnom znaju da je prvi progovorio hrvatskim jezikom u hrvatskom Saboru, ali to je možda sve što većina zna. Drago mi je da danas HAZU organizira skup o svemu što je Kukuljević pridonio ne samo Varaždinskoj županiji, ne samo Hrvatskoj nego i sakupljanju svih slavenskih naroda. On je bio pokretač inicijative s prvim sastankom svih Slavena u Pragu. Ima puno toga što još ne znamo, ali znamo da je bio velika ličnost u povijesti Varaždinske županije – rekao je župan Štromar.
Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Varaždinu istaknuo je da je na znanstvenom skupu izloženo deset referata koji govore o aktivnostima Kukuljevića kao putopisaca, istraživača, povjesničara, osnivača raznih društava, ali govore i o njegovoj ostavštini te nadodao da su sudjelovali i profesori s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te poznati istraživači koji se bave kajkavskom baštinom.
-Skup će prikazati jedan opus Ivana Kukuljevića Sakcinskog na kojeg možemo biti ponosni i bilo bi prava šteta da se ta obljetnica nije obilježila ovdje u Varaždinu budući da je ovdje rođen - rekao je Huzjan.
Akademik Josip Bratulić je dodao da je Ivan Kukuljević Sakcinski bio posebna osoba u hrvatskoj kulturi 19. stoljeća.
-Tragovi njegova rada osjećaju se i danas jer je zaorao golemu, duboku brazdu kulture, prosvjete i svega ono od čega naša nacija danas živi. Nema područja s kojim se nije bavio, književnost, dramska umjetnost, povijest slikarstva, povijest književnosti, putopisi, eseji, skupljanje umjetnina. Zato mi je drago da u Varaždinu govorimo o njemu. Jednako je zaslužan i za Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti kao i za Maticu hrvatsku koju je iz ilirskog preveo u hrvatsko ime – rekao je akademik Bratulić.
U glazbenom dijelu Ivan Kolar izveo je skladbu pod imenom "Sjećanje na Varaždinske Toplice“, francusku polku za glasovir autora Josipa Vanjeka dok je u kulinarskom dijelu Turistička zajednica Grada Varaždinske Toplice priredila kušanje Topličke kupališne torte ukrašene na tradicionalan način i izrađene po recepturi iz vremena Ivana Kukuljevića Sakcinskog.
Torta se posluživala gostima u popodnevnim satima uz pjenušac u kupališnim restauracijama Varaždinskih Toplica koje su bile jedno od najznačajnijih srednjoeuropskih kupališta.