"Žene iz centra svijeta" obilježavaju desetljeće rada na očuvanju baštine Foto: Grad Ludbreg

"Žene iz centra svijeta" obilježavaju desetljeće rada na očuvanju baštine

I.D./Varaždinske vijesti | 12.4.2016. u 08:09h | Objavljeno u Društvo

"Tu kamen se na stazi bijeli i platno tkano negda, kaj su naši stari meli" - poruka je to izložbe radova Đurđe Novak i Franciske Schubert održane 6. prosinca 2005. godine u Pučkom otvorenom učilištu "Dragutin Novak" Ludbreg.

Na toj je izložbi rođena ideja o osnivanju udruge žena iz Ludbrega. Nekoliko mjeseci kasnije, sastao se inicijativni odbor ludbreških žena: Biserka Kutnjak, Štefanija Baranašić, Nevenka Mirčetić, Spomenka Šoltić, Marica Nemet, Katarina Havaić, Đurđa Novak, Franciska Horvat, Dragica Happ i Franciska Schubert, koji je donio odluku o osnivanju udruge "Žene iz centra svijeta".

Nedavno, 1. travnja 2016. godine, prošlo je deset godina od održavanja osnivačke skupštine udruge. Tim povodom članice udruge "Žene iz centra svijeta" primio je ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.

Osnivanjem udruge dale ste pečat našem gradu i stvorena je autentična etnološka zbirka koja podsjeća na prošlost ne samo našega grada već cijelog kraja. Zahvaljujući vama oni najmlađi, polaznici vrtića i osnovne škole u prostoru Bakine hiže i Dedekova dvora imaju priliku upoznati se sa zaboravljenim vremenima a vi, njihove bake prisjećate se trenutaka djetinjstva – rekao je gradonačelnik Bilić.

Udruga je 2007. i 2008. godine dobila u najam kuću i dvorište u Ulici Ivana Gundulića u Ludbregu, koju su članice uredile i nazvale Bakina hiža i Dedekov dvor.

U Bakinoj hiži vrijeme je stalo. Ostala su čuda i priče naših predaka, miris starine i ljepota predmeta – rukotvorina djedova i baka. Mi žene iz centra svijeta gajimo ljubav i poštovanje prema prošlosti i mislimo da smo svi mi prolazni, samo baština ostaje – pojasnila je Franciska Schubert, predsjednica Udruge.

Cilj je udruge okupljanje kreativnih pojedinaca po načelu dobrovoljnosti i sposobnosti, u duhu njegovanja ludbreške baštine, osobno izražavanje i tolerancija u stvaranju umjetničkih djela te razvijanje navika za zdravo korištenje slobodnog vremena. Tu su se našle žene koje imaju slične interese, uglavnom umirovljenice koje su u velikoj prednosti jer imaju iskustva i mudrosti učiniti najbolje u svakom trenutku svoga kreativnog života.