Otkako je 2014. godine, zahvaljujući vrijednim članicama Udruge žena općine Vidovec zaštićen jamstvenim žigom, vidovečki gibanik postao je, naravno uz zelje, pravi ambasador vidovečkog kraja. Mirisna i slasna delicija odavno je sastavni dio obiteljskih stolova vidovečkih obitelji, a recept za njegovu pripremu prenosi se s koljena na koljeno.
Najvažniji su domaći sastojci
Danas se za njega zna mnogo šire, a što je potrebno za pravi vidovečki gibanik i kako ga pripremiti, otkrile su nam članice udruge, koje smo zatekli upravo u pripremi ovog tradicionalnog jela.
- Tijesto se mijesi od hajdinog i bijelog, mekog brašna u jednakom omjeru, mlijeka, malo soli i domaće masti. Više posla ima oko nadjeva, koji mi zovemo "gibalo" jer se giba kad se peče, a otuda i ime "gibanik". Za gibalo nam treba tikva, umjesto koje može ići repa, ali ona se mora obavezno prokuhati, dok se tikva ako je zelena ne mora prokuhati, a žuta se mora. Uz tikvu, treba nam i kravlji sir, vrhnje, jaja, kuhani griz, žemlje namočene u mlijeko, sol i šećer. A najbolji gibanik je kada su svi sastojci domaći - ističe Ivanka Lonjak, predsjednica Udruge žena Vidovec.
- Tijesto zamijesimo, podijelimo na tri dijela i razvučemo. Prvi dio stavimo u podmazani okrugli pekač, "protvanj", tako da krajevi tijesta vise preko ruba, zatim stavimo jedan sloj nadjeva, u sredinu se stavlja drugi sloj razvučenog tijesta pa drugi sloj nadjeva. Višak tijesta koji visi preko ruba protvanja se odreže, a preostalim dijelom se poklopi rub nadjeva i na sve to dolazi treći sloj tankog tijesta - pojašnjava Ivanka i dodaje da se gibanik zatim izreže na trokute, prelije vrhnjem, a na kraju se stavlja nekoliko komadića maslaca.
- Gibanik se peče 45 minuta na 200 stupnjeva, no to može varirati od pećnice do pećnice, a to najbolje zna svaka domaćica - kaže nam Ivanka, uz napomenu da se najviše vremena utroši upravo za pripremu "gibala", stoga vidovečke žene rijetko kad slažu samo jedan gibanik, već uz 2-3 kg sira pripreme 4-5 gibanika - jedan se ispeče odmah, a ostale stave u zamrzivač.
A čak 70-ak gibanika pripremale su članice udruge uoči Špancirfesta, odnosno predstavljanja Općine Vidovec i njihove udruge u atriju Županijske palače.
Gibanik osvaja Hrvatsku
- Pripremamo se i za predstavljanje na Zagorskom gospodarskom zboru u Krapini od 12. do 14. rujna, gdje je partner Varaždinska županija, a mi se predstavljamo s gibanikom. Nakon toga je i Zeljarijada, što znači samo jedno - puno pečenja gibanika - veselo su nam rekle članice udruge.
Ponosne su na zaštitu gibanika žigom izvornosti, ali i na nagradu "Suncokret ruralnog turizma Hrvatske" koju su 2014. godine osvojile u kategoriji "Tradicijska ruralna gastronomija".
- Vrlo smo ponosne, ali to nam je ujedno i obveza i zadatak da očuvamo naš gibanik u izvornom obliku - ističe Ivanka.
Činjenica da je gibanik postao poznat i daleko izvan vidovečkog kraja pokazuje da idu dobrim smjerom. Udruga sudjeluje na raznim manifestacijama diljem županije, ali i šire, pa su tako prošle godine sudjelovale na Kongresu pekarstva, mlinarstva i slastičarstva u hotelu Turist.
- Prikazale smo način pripreme gibanika i svi su bili oduševljeni, a predstavile smo ga i u listopadu na Međunarodnom kongresu slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva Interslast u Termama Tuhelj. Ove smo godine bile i na Prkačijadi u Virju, međunarodnom festivalu izvornih kolača, i ponijele smo gibanik, bez njega ne idemo nikuda - ističu ove vrijedne žene.
Pjevaju, plešu, glume...
Redovito se okupljaju četvrtkom u svojim prostorijama u društvenom domu u Nedeljancu.
- Udruga ima 20-ak članica, od čega nas je 12 uključeno u sve aktivnosti, a ostale kako koja stigne, zbog obaveza. Na sastancima izrađujemo i rukotvorine, razne ukrase, primjerice glavice zelja od najlon-čarapa, goblene, ukrase od gipsa, ukrašavamo kutijice ili staklo salvetnom tehnikom, oslikavamo staklo... Imamo i glumačku grupu, prikazale smo dosad dva igrokaza u humorističkom tonu, uvijek s aktualnom seoskom tematikom. Tako nam je tema sada bila kanalizacija i igrokaz je bio pravi hit - kaže nam predsjednica udruge.
Neizostavan su dio Zeljarijade, a uz blagdan sv. Nikole organiziraju priredbu "Vidovec traži zvijezdu" kada učenicima koji sudjeluju daruju poklone. U svibnju priredbom obilježavaju i Majčin dan, uz simbolične poklone svim majkama, a u listopadu uz igrokaz, pjesmu i ples obilježavaju Dan seoske žene. Imaju i svoju himnu, "Vidovčanke", koju su izvele na nedavnoj 10. obljetnici postojanja.
Osim na manifestacijama u općini Vidovec, sudjeluju i na manifestacijama širom županije i Hrvatske, a surađuju i s brojnim drugim udrugama.
- Uvijek su to krasna druženja. Svaka od nas pridonosi onim u čemu je vješta - izradom ukrasa, slikanjem, pisanjem pjesama, pjevanjem, glumom... ali sve smo vješte u pripremi gibanika - uz osmjeh je zaključila Ivanka Lonjak.
Zaštićeni recept za gibanik
Ispravu o žigu Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo nosi sljedeći recept za vidovečki gibanik:
0,25 kg bijelog brašna
0,25 kg hajdinog brašna
žlica masti
sol
malo mlijeka
1 žemlja
0,5 svježeg kravljeg sira
2 žlice pšeničnog griza
2 jaja
1 dcl kiselog vrhnja
1 žličica šećera
1 bijela repa ili tikva
15 dkg putra