Četvrta osnovna škola Varaždin će 7. i 8. prosinca ustupiti prostor za održavanje natjecanja pod nazivom Varaždin Open 2024 – natjecanje u brzom slaganju RUBIKOVE KOCKE. Varaždin Open 2024 novo je natjecanje koje se po prvi put održava u Varaždinu. Bilo tko može sudjelovati, bez obzira na nacionalnost i starost, ukoliko je upoznat s WCA Pravilnikom. Organizator natjecanja je udruga Speedcubing Hrvatska.
Natjecanje se sastoji od 11 različitih disciplina. Na natjecanje se prijavilo 70 natjecatelja svih uzrasta iz 8 različitih država: Hrvatska, Mađarska, Austrija, Srbija, Slovenija, Italija, Rusija i Argentina te je tim brojem popunjen maksimalni kapacitet. Roko Mihael Ivić koji sad već četvrtu godinu neprestano vježba i natječe se u raznim disciplinama Rubikove kocke, učenik IV. OŠ Varaždin, inicijator je održavanja natjecanja u Varaždinu.On je predložio ravnateljici Marjani Boršćak-Sudec da ustupi prostor za održavanje natjecanja te je stupio je u kontakt s organizatorima natjecanja.
Roko Mihael Ivić je prije samo nekoliko dana u Sloveniji na natjecanju postavio novi hrvatski rekord u najbržem jednom složenom skewb-u kojeg je uspio složiti za samo 1.88 sekundi i time je srušio rekord koji je postavljen prije 2 godine. Trenutni svjetski rekord za klasičnu 3×3 Rubikovu kocku drži Amerikanac Max Park s vremenom od samo 3.13 sekundi. Osim njega, na natjecanju će sudjelovati i njegov kolega iz razreda Petar Kudelić koji se natjecati počeo nedavno i tek su dva natjecanja iza njega.
Čarobna kocka
Rubikova kocka je trodimenzionalna mehanička igračka koju je 1974. godine izumio mađarski kipar i profesor arhitekture Ernő Rubik. Rubik je igračku prvobitno nazvao “Čarobna kocka”. Doživjela je nezapamćen uspjeh, do 2023. je prodano preko 350 milijuna primjeraka ove igračke. Prepoznata je i u znanstvenom smislu pa je sve više ljudi proučava i istražuje. Popularna je u cijelom svijetu. U slaganju Rubikove kocke održavaju se mnogobrojna natjecanja, a cilj je složiti Rubikovu kocku u što kraćem vremenu. Od 2003. godine sve je veći broj nacionalnih i međunarodnih natjecanja u brzom slaganju kocke. Također, organiziraju se natjecanja gdje se Rubikova kocka slaže vezanih očiju (natjecatelj promatra kocku, planira način kako složiti kocku, a zatim na temelju zapamćenih koraka vezanih očiju slaže kocku. Natjecanja se provode i u slaganju jednom rukom.
Postoji nekoliko inačica Rubikove kocke. U klasičnoj inačici svaka od šest strana kocke ima 9 kvadratića (u bijeloj, crvenoj, narančastoj, plavoj, žutoj i zelenoj boji) koje treba složiti tako da svaka strana bude jednobojna. Postoje kocke 2×2, 3×3, 4×4 modeli. Ima i težih, na primjer Megaminx i Pyraminx. Prema nekim istraživanjima samo 5,8% svjetske populacije može složiti Rubikovu kocku.