U sklopu Srijede u Muzeju, 26. listopada, u palači Sermage u 19 sati (GMV Trg M. Stančića 3), održava se predavanje koje je pripremio povjesničar dr. sc. Višeslav Aralica, a odnosi se na pojašnjavanje konstrukcije identiteta Hrvata u razdoblju od 1935. do 1945. godine.
Prema njegovu mišljenju, taj se identitet stvarao kroz tri ideal-tipske slike, i to Hrvata kao kmetova, kao fiškala i kao hajduka, odnosno od slike Hrvata u okviru hrvatskoga seljačkoga pokreta (braća Radići, Rudolf Herceg, Dinko Tomašić) nastale u sukobu s jugoslavenskom ideologijom (Jovan Cvijić, Milan Marjanović, Vladimir Dvorniković), preko rasne teorije do rasprave o značajkama Hrvata u okviru nacionalističkoga pokreta od 1935. do kraja NDH (Filip Lukas, Stjepan Buć, Milan Šufflay, Ivo Pilar).
Osim povijesnog konteksta iz prve polovice 20. stoljeća, predavač će govoriti i o tome koliko je od tih triju tipskih slika ostalo u današnjem identitetu Hrvata, od stvaranja samostalne države i Hrvatske kao neovisne republike u naddržavi Europskoj uniji.
Naime, povjesničar, etnolog i ilustrator dr. sc. Višeslav Aralica radio je kao predavač na Hrvatskome institutu za povijest u Zagrebu te Odsjeku za povijest Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, a uz niz znanstvenih radova, nedavno je o ovoj temi objavio i knjigu „Kmet, fiškal, hajduk“.
Suorganizator predavanje je Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije, a ulaz je slobodan.