Međimurska županija iza sebe ima još jednu “zlatnu” godinu koju će pamtiti po brojnim turističkim nagradama i priznanjima, ali i daljnjem rastu turističkih brojki. Godinu, koja je na zalasku, Međimurci su završili s oko 221.000 turističkih noćenja i gotovo stotinu tisuća dolazaka, što predstavlja rast od 4 % u noćenjima i 6 % u dolascima. I dalje prednjače domaći gosti, kojih je oko 52 %, a prosječna dnevna potrošnja gostiju iznosi 146 eura, što je iznad hrvatskog prosjeka.
Prva zelena destinacija
Međimurje je prva hrvatska destinacija s Green Destination oznakom što je dokaz uspješnog provođenja zelene tranzicije, a čak 13 međimurskih turističkih objekata nositelji su prvih Good Travel certifikata u Hrvatskoj koji jamče visoki standard s fokusom na očuvanje okoliša. Okretanje green poslovnoj strategiji izuzima Međimurje iz hrvatskih okvira i kao regiju ga svrstava uz najosvještenije na svijetu, ističu u Turističkoj zajednici Međimurske županije. Njezin dugogodišnji direktor Rudi Grula pritom napominje da su im jednako bitne brojke koje pokazuju da raste i zadovoljstvo lokalne zajednice razvojem turizma.
- Prema posljednjem mjerenju, visoko i vrlo visoko zadovoljnih čini 97 % ispitanih - navodi Grula napominjući da će ovo mjerenje postati obavezno, prema novoj turističkoj legislativi koja propisuje i donošenje planova upravljanja turističkim destinacijama. Oni moraju biti usklađeni s drugim strateškim dokumentima JLS-ova, od prostornih planova do strategija razvoja gospodarstva i društvenih sadržaja uključujući sve aspekte održivosti i socijalne kohezije zajednice.
Upravo je to bila glavna tema prve sjednice Regionalne koordinacije turističkih zajednica Međimurske županije, održane početkom prosinca. Planom upravljanja bit će definirane strateške smjernice razvoja turizma u regiji, unapređenje infrastrukture, očuvanje prirodnih i kulturnih resursa te povećanje konkurentnosti destinacije na tržištu. Novi zakon o turizmu veliki naglasak stavlja na razvoj održivog turizma. Iako je broj turista na kontinentu daleko od onih u primorskim dijelovima Hrvatske, i na kontinentu se lako, napominje Grula, može upasti u razne zamke (ne)održivosti.
Svi aspekti održivosti
- Jedan od glavnih razloga dolaska turista u Međimurje je uživanje u krajobrazu, ali već sad imamo pojave koje ga mogu narušiti. Na brežuljcima gornjeg Međimurja sve je više kuća s bijelim fasadama i ravnim krovovima prekrivenim crnim limenim krovom. Takva se gradnja uklapa u toplije klime, ali u našoj tradicionalnoj arhitekturi prevladavaju dvostrešni krovovi prekriveni crvenim biber crijepom. Vikendice se pretvaraju u kuće za odmor, od kojih mnoge imaju bazene, a na brežnim dijelovima naselja uvođenje kanalizacije je neisplativo, što znači da otpadne vode dijelom otječu u okoliš. Nekad smo imali 20-ak, a danas je 200-njak takvih objekata; znači deset puta više.
U nekim žarišnim, turističkim točkama danas imamo puno veći promet koji opterećuje postojeću prometnu infrastrukturu, kao što je prilaz prema Mađerkinom bregu na koji godišnje dođe više od stotinu tisuća posjetitelja, a donedavno se njome služilo samo lokalno stanovništvo. Slično je i s velikim manifestacijama, kad u nekoliko dana u nekom središtu imamo velik broj turista. Sve su to pitanja o kojima treba dobro promisliti i pronaći rješenja u okviru planiranja upravljanja destinacijom i održivim turizmom - ističe Grula navodeći da će enogastronomija i aktivni odmor biti noseće teme u promociji međimurskog turizma u 2025. godini.
Turistički novinari iz cijelog svijeta Međimurju dodjelili turistički Oscar
Međimurska županija ovogodišnji je dobitnik renomirane nagrade u turizmu "Zlatna jabuka" koju od 1970. godine dodjeljuje Fijet, svjetsko udruženje turističkih novinara. Svečanost dodjele održana je u Atriju staroga grada Čakovec, a županu Matiji Posavcu nagradu je uručio predsjednik Fijeta Tijani Haddad iz Tunisa. Dobiti ovog "Oscara u turizmu" nije lako jer je konkurencija globalna, pa je Zlatna jabuka potvrda prepoznatljivosti Međimurja kao destinacije koja objedinjuje sve veće zahtjeve modernog turista. U Hrvatskoj su dosad nagrađeni Dubrovnik, Split, Vučedol, Ilok i Vukovar te Opatija i Rovinj.
U protekloj godini Međimurje je proglašeno i Najboljom destinacijom kontinentalnog turizma 2024. i dobitnik je nagrade "Simply the best", a potom je u listopadu stiglo još jedno priznanje. Promotivni film međimurske Turističke zajednice "Međimurje Green Destination with Ben Fogle" osvojio je Grand Prix Batumi International Tourist Film Festivala, koji se održao u Gruziji. U obrazloženju nagrade stoji da promotivni film, koji prati obilazak Međimurjem poznatog putopisca i zagovornika ekologije Bena Foglea, "svojim ritmom, stilistikom i porukom potpuno odstupa od aktualne trendovske produkcije".
- Drago mi je što je žiri prepoznao našu namjeru da ne snimamo tiktokovski format, već dokumentaristički kratki film koji se obraća publici zainteresiranoj za zeleni turizam i spora putovanja (slow travel) - rekao je Rudi Grula.
AKTUALNI I BUDUĆI PROJEKTI
Tri nova interpretacijska centra; od Steinera do gastronomije i popevke
Na području turizma u Međimurju je tijekom 2024. godine bilo aktualno šest projekata. U rujnu je započeo projekt pod nazivom “Zlatarska avantura”. Njegov je cilj razvoj aktivnog turizma temeljenog na zlatarskoj tradiciji u slovensko-hrvatskom prekograničnom području, a ostvarit će se kroz uspostavu tematskog puta pod nazivom “Zlatarska šetnica”. Ove su godine održane i aktivnosti u sklopu projekta IBC – Inclusive Border Cycling, koji se bavi socijalnom inkluzijom kroz valorizaciju baštine uzduž postojećih biciklističkih staza u pograničnim područjima. U okviru projekta CE-Spaces4All u listopadu su održane interaktivne radionice “Turizam bez barijera – u cipelama osoba s invaliditetom”. Također se planiraju tri nova interpretacijska centra. Donji Kraljevec će dobiti interpretacijski centar o dr. Rudolfu Steineru, u dvorcu Feštetić u Pribislavcu će se, nakon rekonstrukcije, urediti interpretacijski centar o međimurskoj enogastronomiji, dok bi se u Donjoj Dubravi uredila “Palača međimurske popevke”.
“Turizam nam se ne događa slučajno, već je rezultat upravljanja kvalitetom!”
TZ Međimurske županije sudjelovala je u multidisciplinarnoj studiji petero domaćih znanstvenika koji su istražili u kojoj mjeri aktivnosti TZ-a direktno utječu na upravljanje kvalitetom turističke ponude u Međimurju.
- U studiji su potvrđene sve tri hipoteze tako da je sad i znanstveno potvrđeno da se turizam u Međimurju ne događa stihijski ili slučajno. Na kvalitetu turističke ponude direktno utječe naš rad u sustavu TZ-a - ističe prvi čovjek TZ-a dodajući da će studija uskoro biti objavljena u međunarodnoj publikaciji.