Sveučilište Sjever, najveće integirano sveučilište u Hrvatskoj i peto po broju studenata u ponedjeljak 19. lipnja 2023. godine kreće s provedbom specijalističkog usavršavanja prvostupnika i magistara sestrinstva iz hitne medicine, jedinstvenim projektom na razini cijele države.
U njega će u prvom ciklusu biti uključeno 24 polaznika koji će imati priliku stjecati napredna znanja i vještine specifične za hitnu medicinu, a pružit će im se sveobuhvatno obrazovanje u skladu s najnovijim smjernicama, protokolima i najboljom praksi u području hitne skrbi.
Program koji će se provoditi u novouređenim laboratorijima i predavaonicama u Sveučilišnom centru Varaždin usmjeren je k zbrinjavanju akutnih medicinskih stanja, dijagnostičkim postupcima, upravljanju hitnim situacijama, farmakoterapiji i hitnim intervencijama.
Polaznici specijalizacije na Odjelu za sestrinstvo Sveučilišta Sjever su prvostupnici i magistri sestrinstva iz četiri Zavoda za hitnu medicinu susjednih županija odnosno iz Nastavnog Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije, Zavod za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije i Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije.
U Sveučilišnom centru Varaždin prije početka provedbe ovog jedinstvenog projekta održan je završni koordinacijski sastanak kojem su nazočili čelni ljudi zavoda koja sudjeluju u projektu, polaznici, te predstavnici Sveučilišta Sjever, a pridružio im se i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.
„U proteklih godinu dana u Varaždinskoj županiji proglasili smo četiri elementarne nepogode, što je i dokaz kako živimo u vremenu s dosta ugroza, pa je stoga vrlo važno da vodimo brigu o sigurnosti svih građana, a da bi to mogli moramo imati obučene, educirane ljude, koji su najbitniji faktor. Pohvaljujem ovu incijativu Sveučilišta Sjever i objedinjavanje zavoda sa hitnu medicinu s hrvatskog sjevera i ovo je uistinu jedan iskorak u dodatnoj edukaciji u hitnoj medicini. Prošle se godine dogodila najveća prometna nesreća na području Varaždinske županije kada je 12 hodočasnika poginulo na licu mjesta na autocesti Goričan-Zagreb, a drugi su spašeni zahvaljujući požrtvovnosti naših žurnih službi-hitne i vatrogasaca, što je i dokaz koliko su dobri u svom radu i educirani, a ovo je nadogradnja u ovom smjeru“, istaknuo je župan Stričak.
Sveučilište Sjever potvrđuje status vodećeg edukacijskog središta iz područja sestrinstva
Odjel za sestrinstvo ima veliko iskustvo u obrazovanju prvostupnika i magistara sestrinstva i pokretanje ove specijalizacije prirodan slijed.
Uz to Odjel ima potpisane ugovore o suradnji s više od 30 nastavnih baza i brojnim vodećim medicinskim ustanovama i hitnim službama.
„Odjel sestrinstva prati trendove i potrebe zdrastvenih ustanova na području Hrvatske i sukladno tome i involvira različite programe. Ovo je jedan hvalevrijedan program kojeg nema u Republici Hrvatskoj, što govori da je Sveučilište Sjever u potpunosti prepoznalo potrebe ustanova i na taj način se prilagođava. Ovo je još jedno povezivanje akademske i zdrastvene zajednice i na taj način pokazujemo da sa svojim stručnim kadrom i opremljenim prostorima možemo osigurati najvišu razinu kvalitete. Veseli nas da smo prepoznati od Ministarstva zdravstva, a posebno zahvaljujemo županu Varaždinske županije Anđelku Stričaku i djelatnicima zdrastvenog sustava koji daju doprinos u jačanju zdrastvene sigurnosti u Republici Hrvatskoj i u ovom projektu“,naglasio je na sastanku izv. prof. dr. sc. Petar Mišević, prorektor za suradnju s gospodarstvom, EU projekte i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta Sjever.
Tijekom godine dana polaznici će se educirati u teorijskom i praktičnom obliku. Predavanja i predkliničke vježbe provoditi će se na Sveučilištu Sjever u Sveučilišnom centru Varaždin u suvremeno opremljenim kabinetima koji imaju simulacijsku i drugu opremu potrebno za ovaj oblik nastave, dok će se praktični dio nastave se odvijati u nastavnim bazama uz mentorstvo vodećih stručnjaka iz hitne medicine.
Pravilnikom o specijalističkom usavršavanju medicinskih sestara/tehničara u djelatnosti hitne medicine definirani su svi potrebni ishodi temeljem kojih se proširuju kompetencije medicinskih sestara/tehničara u djelatnosti hitne medicinske službe.
„Ovo je povijesni trenutak za sestrinstvo u Hrvatskoj, jer prvostupnici i magistri sestrinstva imaju priliku nastaviti specifičnu edukaciju u svojoj profesiji. To je prva specijalizacija ove vrste u Hrvatskoj. Polaznici ove specijalizacije dosadašnjim obrazovanjem i radnim iskustvom su stekli visoku razinu znanja i kompetencija, a ovim će obrazovanjem dobiti dodatne vještine. Pred nama su novi izazovi i sigurni smo da ćemo ih uspješno rješavati svi partneri u ovom projektu zajedno. Po sedam polaznika stiže nam iz Krapinsko-zagorske i Koprivničko-križevačke županije, a po pet iz Međimurske i Varaždinske županije. Njihova će edukacija trajati godinu dana“, rekla je izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg, pročelnica Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever.
Polaznici specijalizacije rade u hitnoj medicinskoj službi, a upravo će pred njima biti i veliki izazov kako uskladiti stjecanje novih znanja i svoj posao.
„U Zavodu za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije imamo ukupno 12 specijalizacija u ovom projektu, a sedam će polaznika biti u ovom prvom ciklusu. Oni su se sami javljali i zadovoljni smo njihovim odazivom i nadamo se da će ostati pri svojoj odluci i odraditi specijalizaciju do kraja. U nedostatku liječnika na taj način ćemo rasteretiti dežurne timove i dio kompetencija liječnika prebaciti na educirane medicinske sestre i tehničare koji će osigurati zdrastvenu zaštitu i skrb“, dodala Zlatica Kučko Gudelj, ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije.
Specijalističko usavršavanje sigurno će utjecati na zadržavanje medicinskih sestara i tehničara u našoj zemlji, ali utjecati na podizanje kvalitete i standarda zdravstvene zaštite građana Republike Hrvatske.
Sveučilište Sjever na ovaj način potvrđuje status vodećeg edukacijskog središta iz područja sestrinstva u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske.