S ciljem razmjene iskustava, podizanja svijesti o važnosti uključivanja zajednica u aktivnosti prije, tijekom i nakon nepogoda kako bi se smanjili rizici od nenadanih okolnosti, ali istovremeno i jačala suradnja što više dionika u očuvanju održivosti zajednice, u varaždinskom hotelu Turist održan je stručna konferencija pod nazivom „Upravljanje rizicima od elementarnih nepogoda - potresi i poplave“. Organizirali su je Odjel za graditeljstvo Sveučilišta Sjever, Hrvatski centar za potresno inženjerstvo i Hrvatska komora inženjera građevinarstva, a okupilo se više od stotinu sudionika iz stručnog, javnog i znanstvenog sektora.
- Ovakve stručne konferencije itekako su važne jer znamo da smo proteklih godina bili suočeni i s potresima i poplavama u Republici Hrvatskoj, koji su ostavili traga na građevinama, ali i otvorili nova znanstvena promišljanja i rasprave. Čestitam na organizaciji našem Odjelu za graditeljstvo i što je na jednom mjestu, upravo u Varaždinu okupio brojne stručnjake. Siguran sam da će ova konferencija iznjedriti i nove radove i nove suradnje, a sve u stvaranju sigurnije zajednice i još bolje pripreme za potencijalne nenadane okolnosti - naglasio je prorektor Sveučilišnog centra Varaždin prof. dr. sc. Damir Vusić.
Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj podsjetio je da Varaždin ima dugu tradiciju obrazovanja građevinskih kadrova, a upravo zbog vremena u kojem živimo ključno je unaprijed razmišljati, planirati i djelovati u sinergiji znanja i struke kako bi se prevenirale potencijalne štete.
- U Hrvatskoj, ali i svijetu više smo se puta uvjerili u razornu snagu potresa i poplava. Upravo nas ta iskustva obvezuju da razmišljamo unaprijed i gradimo sustave koji će nas bolje zaštititi u budućnosti. Veseli me što su se lokalne jedinice aktivno uključile u ovu konferenciju jer samo suradnjom struke, znanja i zajednice možemo iznjedriti ideje i rješenja koja će osigurati sigurniji i kvalitetniji život za naše građane - poručio je gradonačelnik Bosilj.
Načelnica Stožera civilne zaštite Varaždinske županije i zamjenica župana Silvija Zagorec podsjetila je da je u protekle četiri godine u Varaždinskoj županiji proglašeno 14 elementarnih nepogoda.
- Vrijeme u kojem živimo brzo se mijenja stoga su prevencija i suradnja što više aktera u tom procesu itekako važni, s posebnim naglaskom na struku i zato je i ova konferencija od velikog značaja. Sustav civilne zaštite pokazao se i u ovo suvremeno doba iznimno važnim segmentom u našem društvu i moramo ga jačati - naglasila je zamjenica Zagorec.
Okupljene je pozdravio izv. prof. dr. sc. Josip Atalić iz Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo koji je naglasio kako je pred centrom još puno posla nakon potresa, te najavio u ožujku u Splitu održavanje konferencije posvećene potresima s ciljem podizanja svijesti o najvećim prijetnjama i rizicima od potresa u Hrvatskoj.
Stručnu konferenciju otvorila je predsjednica Hrvatske komore inženjera graditeljstva i Europskog vijeća inženjerskih komora Nina Lovrec Dražin, koja je podsjetila kako je Komora iznimno velik doprinos dala tijekom dvije velike katastrofe koje su zadesile Hrvatsku - poplave u Gunji, te potresi u Sisačko-moslavačkoj županiji i Zagrebu.
- Prevencija i sprečavanje posljedica elementarnih nepogoda su ključne, a s time i kvaliteta, te sigurnost gradnje novih objekata, kao i stabilizacija postojećih objekata kako bi se smanjili rizici. Na tim prioritetima trebamo zajednički raditi i zato zahvaljujem i Sveučilištu Sjever i Hrvatskom centru za potresno inženjerstvo na partnerstvu u ovoj važnoj konferenciji - zaključila je Lovrec-Dražin.
Konferencija je bila podijeljena u dva dijela. Prvi se odnosio na potrese, obnovu i posljedice nakon dva razorna potresa 2020. godine sa stručnim predavanjima vezanim uz općenito upravljanje rizicima, građevinsku patologiju - tehničku dijagnozu i potresnu obnovu, građevine nakon poplave, kao i obnovu kulturnih dobara nakon potresa.
U drugom dijelu govorilo se o poplavama, poplavnim djelovanjima i obrani od poplava, a održana su i dva panela s dodatnom razmjenom iskustava i potencijalnih novih rješenja iz znanstvenog i stručnog sektora. Kao panelisti i predavači sudjelovali su stručnjaci i voditelji služba civilne zaštite Republike Hrvatske, djelatnici civilne zaštite MUP-a, direktor i djelatnici Hrvatskih voda - VGO za Muru i gornju Dravu, HEP-a PP Sjever, te Konzervatorskog odjela u Varaždinu za područje Varaždinske županije i Međimurske županije. Konferenciju su pratili i studenti Odjela za graditeljstvo Sveučilišta Sjever kojima je ovo bila izuzetna prilika čuti nova saznanja i prakse u uskom području njihova budućeg rada.