U sklopu Srijede u Muzeju 12. veljače u palači Herzer GMV-a održava se program posvećen muzeju Dvor Trakošćan, koji je prošle godine obilježio 70 godina od otvaranja prvoga muzejskog postava. Tom su prigodom, pod krilaticom „Povezani kroz vrijeme“, organizirane brojne aktivnosti, a posebnu su pozornost privukle tri publikacije, objavljene uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, koje istražuju povijest, kulturnu baštinu i zbirke trakošćanskog muzeja. Na Srijedi u Muzeju predstavit će ih njihovi urednici i autori.
Tko tu koga ženi?
Katalog izložbe donosi priču o ugovorenim brakovima i pruža uvid u društvene i kulturne prakse plemićkih i velikaških brakova. Istražuje ženidbenu strategiju obitelji Drašković i ključne elemente procesa sklapanja brakova, bavi se (ne)poželjnim bračnim partnerima te prikazuje značaj žena u plemićkim obiteljima. Urednica i autorica: Andreja Srednoselec, kustosica u Dvoru Trakošćan.
Trakošćan – od burga do muzeja
Katalog izložbe posjetitelje vodi na kronološko putovanje i donosi povijesni pregled razvoja Trakošćana od skromne srednjovjekovne utvrde do jednog od najposjećenijih hrvatskih muzeja, s posebnim naglaskom na arhitekturu, povijesne promjene i život obitelji Drašković. Urednik i autor: Ivan Mravlinčić, viši kustos u Dvoru Trakošćan.
Vojnici grofa Josipa Kazimira Draškovića
U dvorcu Trakošćan nalazi se zbirka ilustracija koje prikazuju vojne postrojbe i časnike iz sredine 18. stoljeća vezane uz vlasnike dvorca, obitelj Drašković. Među njima su portreti časnika 37. linijske pješačke pukovnije, kojom je zapovijedao grof Josip Kazimir Drašković, kao i zidne tapiserije s prikazom više pješačkih i konjaničkih postrojbi carske i kraljevske vojske. U zbirci je i tzv. Malo rodoslovlje obitelji Drašković, koje prikazuje banderij J. K. Draškovića. Iako su ovi dijelovi zbirki već obrađivani i objavljivani, nikad nisu točno datirani, protumačeni i kontekstualizirani. Stoga je Dvor Trakošćan objavio najnovija istraživanja skupine stručnjaka u katalogu, koji će predstaviti urednik i jedan od autora Vladimir Brnardić.
Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.