U srijedu, 22. prosinca, u varaždinskom Starom gradu otvorena je izložba "Šošteraj / Priče o cipelama iz Gradskog muzeja Varaždin".
Riječ je o posljednjem ovogodišnjem programu Gradskog muzeja Varaždin. Izložbe je priređena u sklopu ciklusa "Nešto staro, nešto novo", a nastala je u suradnji kustosice u GMV-u Jelene Rančić i dr.sc. Suzane Kutnjak-Mravlinčić, više predavačice na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
"Čizma glavu čuva, šubara je krasi" stara je narodna poslovica koja govori da je udobna, funkcionalna i dobro napravljena obuća od davnina imala važnu ulogu za čovjeka.
Izradom obuće u prošlosti su se bavili postolari, a njihova se uloga mijenja i smanjuje nakon industrijske revolucije. Razvojem tehnologije i novih materijala proizvodnja se ubrzala, no sam proces oblikovanja i konstrukcije obuće u osnovi je ostao vrlo sličan onomu iz prošlosti.
Kroz odabir izložaka, spoj starog i novog, prikazuju se kontinuitet i mijene u izradi obuće od prošlosti pa sve do danas. Iz muzejskog fundusa izdvojeni su predmeti vezani uz cehovsku i obrtničku proizvodnju cipela, postolarski alati, cilinderica i priručnici, kao i primjerci cipela te likovni prikazi iz prošlosti.
U posebnoj cjelini predstavljaju se i cipele mladih dizajnerica obuće Sare Stojko i Dore Kranjec. Njihove su cipele izrađene kao završni, diplomski radovi studija na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Studijska jedinica Varaždin, smjer Dizajn obuće. Dodatni sadržaj je i film Vedrana Hunjeka, iz kojeg se saznaju pojedinosti o cjelokupnom procesu nastanka cipela danas, od ideje do realiziranog prototipa.
Izložba je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH, a postavljena je za razgled do 16. travnja iduće godine.