Centar za cjelovito zdravlje Life, koji se nalazi u Trenkovoj ulici 28a u Varaždinu, nudi holistički pristup zdravlju, a vode ga holistički liječnik Ivica Škvorc dr. med. i terapijski coach Lana Škvorc. U razgovoru ukazuju što je važno poduzimati za svakodnevno zdravlje i kako uspješno ostvariti zdravstvenu promjenu.
Holistički liječnik Ivica Škvorc u Centru Life radi savjetovanja uživo i online sagledavajući sliku zdravlja po znanstvenoj medicini (na temelju nalaza i dijagnoza), a metodu liječenja, dijagnostiku i preporuke radi skrojeno za vas prema holističkom pristupu koristeći komplementarnu medicinu. Pitamo ga što je uopće holistički pristup zdravlju?
IŠ: Holistički pristup promatra osobu kao cjelinu – tijelo, um i duh su međusobno povezani i utječu jedno na drugo. Umjesto da se fokusiramo samo na liječenje simptoma bolesti, tražimo uzrok problema i radimo na uspostavljanju ravnoteže u cijelom organizmu. Zamislite to kao brigu o vrtu: nećete samo zalijevati uveli list, već ćete provjeriti kvalitetu zemlje, količinu sunčeve svjetlosti i osigurati sve što je biljci potrebno da bi bila zdrava i otporna. Tako i holistički pristup gleda na sve aspekte života - prehranu, tjelesnu aktivnost, san, stres, međuljudske odnose - kako bismo pronašli put do optimalnog zdravlja i dobrobiti.
Kako izgleda holističko savjetovanje?
IŠ: Holističko savjetovanje je puno više od brzog pregleda. Mi odvajamo vrijeme za razgovor, želimo vas upoznati, čuti vašu priču i razumjeti vaše individualne potrebe i ciljeve. To je velika razlika od specijalističkog pregleda koji se često fokusira na jedan organ ili sustav. Mi koristimo cjeloviti pristup, što znači da sagledavamo sve organske sustave i njihovu međusobnu povezanost. Zamislite to kao rješavanje križaljke dijagnoza - ne fokusiramo se samo na jednu riječ, već tražimo kako se sve riječi uklapaju i međusobno povezuju kako bismo dobili cijelu sliku.
Također, cilj nam je pronaći balans u terapiji. To znači da ćemo, uz klasične medicinske metode, razmotriti i komplementarne pristupe poput akupunkture, promjene prehrane, tehnika opuštanja i drugih metoda koje mogu podržati vaše ozdravljenje i poboljšati kvalitetu života. S vama ćemo graditi partnerstvo i zajedno kreirati plan liječenja koji je prilagođen upravo vama.
Što je moguće poduzeti svaki dan za svoje zdravlje i bolje psihofizičko stanje?
IŠ: Postoji nekoliko ključnih navika koje možete usvojiti već danas kako biste se osjećali bolje i prevenirali brojne bolesti:
Prehrana: jedite raznoliko, birajte svježe, sezonske i lokalno uzgojene namirnice. Neka povrće, voće, cjelovite žitarice i mahunarke budu baza vaše prehrane. Smanjite unos prerađene hrane, šećera i nezdravih masti. Pijte dovoljno vode. Možete, na primjer, za doručak umjesto peciva pojesti zobenu kašu s voćem i orašastim plodovima.
Tjelesna aktivnost: pronađite aktivnost u kojoj uživate i budite redoviti. To može biti šetnja, trčanje, plivanje, ples, joga... Cilj je barem 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti većinu dana u tjednu. Umjesto dizala koristite stepenice. Prošetajte do posla ako je moguće, a mi Varaždinci volimo svoje „bicikline“.
Upravljanje stresom: stres je neizbježan, ali važno je pronaći zdrave načine nošenja s njim. Isprobajte tehnike poput dubokog disanja, usredotočene svjesnosti ili provodite vrijeme u prirodi. Razgovarajte s dragim ljudima, pronađite hobi koji vas opušta.
Kvalitetan san: dobar san je ključan za regeneraciju tijela i uma. Nastojte spavati 7-8 sati svake noći. Stvorite rutinu prije spavanja, izbjegavajte ekrane prije odlaska u krevet i osigurajte si tamnu i tihu prostoriju za spavanje.
Izbjegavanje štetnih navika: pušenje i prekomjerna konzumacija alkohola značajno narušavaju zdravlje. Prestanak pušenja i smanjenje unosa alkohola donose brojne pogodnosti za vaše tijelo i um, a naročito za imunološki sustav. Potražite stručnu pomoć ako vam je potrebna podrška u odvikavanju.
Njegovanje zdravih odnosa: kvalitetni odnosi s obitelji, prijateljima i partnerom pridonose osjećaju sreće i zadovoljstva. Okružite se ljudima koji vas podržavaju i potiču na pozitivne promjene.
Terapijski coach Lana Škvorc u Centru Life radi savjetovanja uživo i online pomažući klijentima coaching i terapijskim (tjelesnim) tehnikama da iz šire perspektive sagledaju i riješe teme koje ih muče, ostvare i zadrže željene promjene, ciljeve, zdravstvene i životne navike, definiraju strategiju za ostvarivanje, uklone blokade i ugraničavajuća uvjerenja te se nauče opustiti i resursirati. Pitamo je kako ove godine konačno ostvariti zdravstvene promjene i što je pri tome važno?
LŠ: Mnogi ljudi ne znaju što promijeniti. Važno je izabrati tu jednu stvar – onu koja vas najviše muči ili vam je najvažnija. Veliki, nejasni ciljevi (npr. moram nešto napraviti za svoje zdravlje) ostanu neostvareni jer ne znamo što ni kako. Ako ne znate koja je najsmislenija ili najvažnija promjena i odakle krenuti, posavjetujte se sa holističkim liječnikom. Pri tome promjenu definirajte na temelju onoga što vi želite ili trebate, a ne na temelju očekivanja drugih jer ako niste usklađeni sa svojim ciljem, nećete mu biti ni predani. Znajte svoj “zašto” – kad znate razlog zašto nešto želite, bit ćete motiviraniji. Na promjenu gledajte kao na želju, a ne kao zadatak, nedostatak ili popravljanje nečega – npr. ne “predebela sam, moram smršavjeti” (što dodaje težinu, strah, sram), nego “želim se osjećati zdravo, vitalno i biti zadovoljna svojim izgledom i kvalitetno se hraniti” – ovakav cilj dat će vam više lakoće, mogućnosti i motivacije. Definirajte plan i male, svakodnevno izvedive korake da nemate izgovor za odgađanje i ne zaglavite u frustraciji. I male svakodnevne promjene su dovoljne. Budite nježni i podržavajući prema sebi. Mnogim ljudima je to najteže zbog naučenih načina kako su se prema njemu/njoj odnosili te stečenih uvjerenja o sebi i svijetu. Budite strpljivi sa sobom, kao da podržavate najboljeg prijatelja ili prijateljicu. Biste li kritizirali njega ili nju, ili bili puni podrške i razumijevanja? Pronađite radost u toj promjeni koju radite za sebe. Kad se povežete sa time, umjesto samo sa disciplinom i odrađivanjem, sam proces postaje nagrada. Uz to slavite sva svoja postignuća – ona se ne podrazumijevaju, u njih je uložen trud i odricanje.