Kako biste tjesteninu skuhali bez greške, pratite ove savjete stručnjaka. Otkrijte kako spriječiti lijepljenje tjestenine i kako možete iskoristiti vodu u kojoj se kuhala, piše Zadovoljna.hr.
Evo nekoliko pogrešaka koje radimo prilikom kuhanja tjestenine.
1. Koristimo premalu posudu za kuhanje.
U slučaju tjestenine, veličina je uistinu važna tj. važno je da je kuhate u velikoj posudi s puno vode jer će se tijekom kuhanja proširiti i trebat će joj prostora. Ako se ne kuha u dovoljno vode, postat će ljepljiva i kašasta.
2. Prerano solimo vodu.
Stručnjaci kažu da je treba posoliti tek kada uzavre, trenutak prije nego u nju stavimo tjesteninu. Tako će tjestenina bolje apsorbirati sol. Dakle, nemojte je soliti na početku kuhanja, dok je hladna.
3. Stavljamo ulje u vodu.
Mnogi će na početku kuhanja staviti ulje u vodu jer su čuli da tjestenina onda neće biti ljepljiva. Problem eventualne ljepljivosti riješit ćete tako što ćete tjesteninu redovito miješati tijekom kuhanja, a dodavanje ulja izbjegavajte jer će se na tjestenini stvoriti masni sloj zbog kojeg će umaci kliziti s nje.
4. Ispiremo tjesteninu nakon kuhanja.
Ovim postupkom zapravo ispiremo okus i prirodni škrob koji će tjestenini dati kremoznost.
5. Bacamo vodu u kojoj se kuhala.
Velika količina ranije spomenutog škroba ostaje u vodi nakon kuhanja i kuhari savjetuju da upravo s tom vodom zgusnete umak koji želite poslužiti uz tjesteninu. Stoga zaboravite na dodavanje brašna ili zapršku.