– Jako smo sretni i zadovoljni postignutim rezultatima. Pred nama je sada svjetsko natjecanje pa se trebamo polako pripremati i razraditi programe – rekli su Ivan Jovanović i Vilim Stančin, učenici Srednje škole Ludbreg koji su se, sa još četiri učenika škole, plasirali na Svjetsko natjecanje robotičara u Leipzigu u lipnju ove godine.
S kolegama robotičarima iz školskih klupa (još dvije ekipe) postigli su izvanredne rezultate u drugom kolu RoboCup natjecanja u ludbreškoj sportskoj dvorani u subotu. Za prvo mjesto Ivan i Vilim su se izborili u kategoriji CoSpace. Ponosan je na rezultate i njihov mentor, profesor Željko Posavec.
– U kategorii CoSpace imali smo tri ekipe. Jedna ekipa plasirala se na svjetsko natjecanje još u prvom kolu, a sada su prvi bili Ivan i Vilim. Dečki su bili gotovo savršeni, razvili su odličnu taktiku i robot je prošao besprijekorno – kazao je.
Razloga za slavlje bilo je i kod varaždinskih osnovnoškolaca. Sven Vojnović i Noa Šoić, učenici I. osnovne škole Varaždin, također će se natjecati na svjetskom natjecanju u Leipzigu.
– Natjecali smo se u kategoriji Rescue Line Primary i zadovoljni smo rezultatima – skromni su Noa i Sven.
Zato ponos nije krio Ivica Kolarić, profesor i mentor.
– To su mali genijalci. Kao tim dobro se slažu i očekujem puno od njih – rekao je Kolarić te dodao da je tradicija da učenici iz Varaždina odlaze na svjetska robotičarska natjecanja.
Inače, na svjetsko natjecanje u Leipzig iz Hrvatske ide deset ekipa. Kolarić je naglasio da prvi put toliko velik broj učenika ide na natjecanje.
– U Ludbregu su se natjecale 64 ekipe s oko 160 učenika. Mislim da je ovo najveće natjecanje iz robotike u ovom kraju i drago mi je da su Varaždinska županija i Ludbreg prepoznali važnost razvoja robotike – rekao je Kolarić.
Svi oni pretvorili su, barem na jedan dan, veliku sportsku dvoranu u svoj poligon.
Ove godine na natjecanju je bila i jedna novost odnosno nova kategorija. Naime, bilo je ovo prvi put da su se učenici natjecali u CoSpace kategoriji.
– CoSpace Rescue nova je disciplina, dosta jednostavna i jedna od najmanje financijski zahtjevnih jer ne iziskuje robota, već isključivo osobno računalo. Riječ je o tome da učenici skupljaju žrtve u virtualnom svijetu i na taj način programiraju svog robota. Postoje dva svijeta, prvi je jednostavniji i manji, a nakon njega robot se teleportira u drugi svijet, gdje je sve puno kompleksnije – pojasnio je Tomislav Šebelj iz Hrvatskog saveza robotičara.
Pojednostavljeno, učenici trebaju skupljati žrtve i spašavati ih. Na tom putu ima niz prepreka na kojima, ako ih ne savladaju, timovi gube bodove. U osnovnim školama to je malo lakše jer imaju prepreke na koje se mogu osloniti da budu pozicionirani unutar staze, dok u srednjim školama trebaju paziti na određene parametre.
Čestitao i zamjenik župana
Ludbreškim srednjoškolcima koji su se plasirali na natjecanje u Leipzigu čestitao je i Alen Kišić, zamjenik varaždinskoga župana.
- Robotika je naša sadašnjost i budućnost i vjerujem da će se ovi učenici, zahvaljujući svojim znanjima, moći bolje plasirati na tržištu rada. Osim toga, ponosan sam i zbog toga jer je riječ o učenicima Srednje škole Ludbreg, što je jedna od najmlađih škola u županiji - rekao je Kišić.
Čestitkama se priključio i županijski pročelnik za školstvo Miroslav Huđek.