Nakon što je prošle školske godine započela s praktičnom outdoor pedagogijom u školskoj šumi ‘’Zeleno gnijezdo’’, Prva privatna gimnazija Varaždin ove je školske godine dobila potporu u svojim održivim i zelenim inicijativama putem Zelene burze. A to su demonstrirali i na ovotjednom satu praktične nastave u “Zelenom gnijezdu” u naselju Kelemen gdje se provodi nastava biologije, geografije i likovne umjetnosti.
- Krenuli smo s prvim i drugim razredom kao pilot projekt, testirali smo učenike koji su odlazili u šumu u Kelemenu i one koji nisu i ispalo je da su rezultati učenika koji idu ovdje na praktičnu nastavu 30 posto bolji te smo zaključili da stvarno vrijedi ovaj način nastave. Učenici su ujedno sretni i zadovoljni te principi po kojima radimo je iskustveno učenje i projektna nastava. To je bilo netom nakon epidemije koronevirusa pa je cilj je bio da ih maknemo iz učionice, zatvorenog prostora, da budu vani i da nisu pred ekrenima. Ove generacije su rođene s mobitelima pa je krenula ta inicijativa - istaknula je ravnateljica Prve privatne gimnazije Varaždin, Martina Pažur.
Prva zero waste škola
Istaknula je da su tri temeljna cilja u sklopu ove inicijative, aktivno građanstvo čime se odgaja učenike koji su osvješteni o važnosti suživota s prirodom, drugi je cilj šumska “outdoor” pedagogija s kojom se krenulo nakon korone čime populariziraju znanost koja je u opadanju u Hrvatskoj, a treći cilj je da postanu prva zero waste škola u Hrvatskoj do 2032. godine.
- Htjeli smo pokazati našim učenicima da se fluvijalni procesi se najbolje izvode u šumi na padinama, da hrast ne raste na pametnoj ploči ili udžbeniku, nego u šumi, a njima je jako zabavno i time im zapravo znatno podižemo interes i motivaciju za učenjem te već sada imamo jako dobre rezultate - istaknula je Pažur.
Inovativnost projekta iskustvenog učenja u šumi prepoznao je poznati chef Mario Mandarić, suvlasnik NOEL-a, prvog i najboljeg zagrebačkog restorana s Michelinovom zvjezdicom s kojim su se spojili upravo zbog zero waste principa s obzirom da restoran NOEL radi već na tom principu.
- Danas radimo banku hrane, odnosno sadimo voćke za naš voćnjak, jedan dio će se plasirati u restoran NOEL, jedan će dio biti rezerviran za prehranu naših učenika, a jednog dana planiramo da će ovdje biti i kamp te laboratorij. Oni će svoj kompost voziti k nama, a mi k njima i s time zapravo dobivamo cirkularnu ekonomiju u pravom smislu te riječi - objasnila je Pažur.
Sadnja 360 voćki
- Naš restoran uvijek nastoji biti što više zero waste, koliko je to moguće, a tražili smo način kako to još proširiti još više. S obzirom da mi radimo kompost, palo nam je na pamet da bi trebali imati nekakav vrt u koji ide taj kompost pa je došlo do toga da smo se spojili s Prvom privatnom gimnazijom u Varaždinu, a danas sadimo 360 voćki na posjedu. Mislim da je vrlo važno promicanje održivih praksi za mlađe naraštaje i za nas, ali i za apsolutno sve, nitko ovdje ne gubi, već svi dobivaju. Sama činjenica da smo ovdje, upoznali smo školu, učenike, oni nas. Provodimo jedan predivan dan zajedno, radimo dobru stvar i ovo je super mogućnost stvarati takvu praksu u mladim ljudima - rekao je Mandarić koji je kasnije sa suradnicima napravio kotlovinu za učenike.
- Korist je za same korisnike projekta, a to su učenici i profesori, a njima će biti puno lakše provoditi određene predmete poput biologije, prirode pa čak i fizike. Za učenike je posebno korisno jer ih potičemo od školske dobi učenje o poduzetništvu, a smisao je da kroz školsku zadrugu, gimnazijalci imaju priliku proizvoditi džemove, pekmeze i ostale proizvode jer se na taj način uče i agronomiji, poljoprivredi te timskom radu što je zapravo škola za život, a ne samo učenje za ispite, već da steknu znanja koja im mogu koristiti za čitav život - istaknula je Mateja Angelina Kramar, osnivačica i vlasnica Zelene burze koja je spojila investitora, restoran NOEL, sa Prvom privatnom gimnazijom Varaždin.