Grad Varaždinske Toplice zajedno s partnerima gradovima Varaždinom i Vodicama te općinama Mali Bukovec, Sveti Đurđ, Vidovec i Veliki Bukovec provodi projekt "PROMO – Pravilnim primjerom učimo zaštiti okoliš”. Kroz niz edukativnih i informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom nastoji se izgraditi svijest ljudi o važnosti odgovornog postupanja s otpadom, a ključno je krenuti s edukacijom od najranije dobi. U Osnovnoj školi Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice učenici su pokazali kako o pravilnom gospodarenju otpadom jako puno znaju, a dosad naučeno potvrdili su edukativnom radionicom.
Gradonačelnica Dragica Ratković naglasila je kako Varaždinske Toplice unazad nekoliko godina rade na edukaciji najmlađih, kako u vrtićima, tako i u osnovnoj školi.
- Važno je da se djeca educiraju jer su oni ti koji su naša budućnost, oni su pokretači svega. Rezultati naših aktivnosti su vidljivi, djeca znaju jako puno o pravilnom selektiranju otpada, a stečeno znanje prenose i na svoje ukućane te tako podižu svijest o očuvanju okoliša – naglasila je Ratković te poručila kako imamo samo jedan planet i moramo se o njemu brinuti, a sve u svrhu poboljšanja kvalitete života.
Ravnateljica Osnovne škole Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice Goranka Štefanić istaknula je kako svijest o pravilnom postupanju s otpadom podižu plakatima postavljenim po školi, kao i letcima koje su podijelili učenicima.
- Imamo i bojanke koje naši učenici koriste u sklopu predmeta Priroda i društvo. To je vrlo edukativno, tako na naši učenici mogu i svojim roditeljima prenositi kako razvrstavati otpad. Počinjemo od najmanjih da sve educiramo i da bi nam zemlja bila što ljepša – naglasila je ravnateljica.
U sklopu aktivnosti PROMO projekta provedena je i radionica na kojoj su sudjelovali učenici 4. a i 4. b razreda, a što su točno radili objasnila je voditeljica Jelena Keretić.
- Prvo smo imali jedno kratko predavanje, a nakon toga smo organizirali natjecanje tijekom kojeg su učenici morali pravilno razvrstati otpad. Naglasak je bio na točnosti, a onda je bila i spretnost i brzina u pitanju. Svaka je skupina imala nekih sitnih grešaka, no kako je natjecanje išlo dalje, tako su i greške nestajale – rekla je voditeljica radionice te dodala kako bi nam djeca svima mogla biti uzor kako se pravilno brinuti o otpadu jer osim što čuvamo okoliš, čuvamo i svoje zdravlje. Nakon radionice učenicima su podijeljeni i PROMO kišobrani.
Svrha projekta je informativnim aktivnostima građane upoznati s postignutim ciljevima i ostvarenim rezultatima u području gospodarenja otpadom kako bi mogli pratiti napredak. Za održivo gospodarenje otpadom nužna je suradnja svih dionika države, lokalne samouprave i građana. Projekt PROMO sufinancirala je Europska unija iz kohezijskog fonda s 1,02 milijuna kuna, dok je ukupna vrijednost projekta 1,2 milijuna kuna.