U povodu Dana otvorenih vrata, koji je ujedno i Dan otvorene nastave, u Prvoj gimnaziji Varaždin 28. travnja održane su radionice koje su učenicima osnovnih škola ponudile mogućnost da se detaljno informiraju o upisu i brojnim mogućnostima koje varaždinska Prva gimnazija nudi.
Škola je, između ostalog, organizirala predavanje "Priča o svemiru i Higgsovom bozonu" koje je održao dr. sc. Ivica Puljak, redoviti profesor s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu. Puljak je diplomirao elektrotehniku u Splitu, magistrirao fiziku u Zagrebu te doktorirao fiziku u Parizu. Član je kolaboracije CMS od 1994. godine, gdje je koordinirao rad od oko stotinjak fizičara iz cijeloga svijeta u potrazi za Higgsovim bozonom. Član je i MAGIC kolaboracije i aktivno se bavi promocijom i popularizacijom znanosti.
Profesor Puljak je na predavanju govorio o svemu što se od početka pa sve do danas događalo u svemiru, od kud su poznate informacije o svemiru, te kako je tražen i pronađen Higgsov bozon – elementarna čestica kojom se objašnjava masa drugih čestica. Puljak je otkrio kako je 5 posto svemira poznato, a 95 nije, te je učenicima gimnazije i ostalima koji su pratili predavanje poručio kako je za sva istraživanja bila potrebna motivacija, te da su istraživanja radili ljudi baš poput gimnazijalaca, te ih pozvao da se i oni jednog dana uključe u istraživanje. Kao glavnu poruku s predavanja Puljak je naveo da je za sve što u životu vrijedi potreban strpljiv i predan rad te da je to jedina garancija uspjeha na kraju.
– Prva gimnazija Varaždin jedna je od najkvalitetnijih gimnazija, a tome svjedoče brojna priznanja i nagrade, poput od nedavno prvaci iz biologije i kemije, članovi hrvatske informatičke olimpijade i drugi. Prva gimnazija Varaždin ima kvalitetu, rezultat i uvjete, sve ono što Varaždinska županija želi da škola ima, a današnje je predavanje dodatna vrijednost koje pruža svojim učenicima - rekao je ovom prilikom dožupan Alen Kišić, koji je također pohađao varaždinsku Prvu gimnaziju, školu koja ove godine obilježava 380. godišnjicu rada.