Osim što vodi i planira aktivnosti u RezervArtu, Paula Banić Vudrag je početkom srpnja uspješno odradila i 13. Festival pješčanih skulptura na Rabu, a iako najviše vremena provodi u ulozi majke, ipak uspijeva u tišini svog ateljea osmisliti i izraditi nove komade nakita. Uz to, planira i još nekoliko likovnih rješenja za kovanice iz ove serije koja je posvećena hrvatskim otocima.
- Kad sam dobila zadatak da osmislim likovno rješenje i odaberem otok za prvu kovanicu puno sam razmišljala i proučavala povijest naših otoka, a posebni izazov mi je bio kako glavne značajke nekog otoka napraviti na toj maloj kovanici a da one budu i vizualno atraktivne. Upravo zato sam i odabrala Susak, jer sam još 2018. godine bila na Susku, na Danu iseljenika. Sve što sam vidjela me je oduševilo. Istražujući otok i upoznavajući ga napravila sam puno fotografija, a jako me se dojmilo koliko Suščani vole svoj otok, tradiciju i baštinu te kako čuvaju svoje običaje i kako se u velikom broju okupljaju svake godine za Dan iseljenika na svom pješčanom otoku. Posebno me oduševila njihova nošnja, koja uživo, zahvaljujući svojim živopisnim, jarkim bojama ostavlja bez daha. Ujedno je to i jedina nošnja - mini suknja u Europi. Iako Susak ima nekoliko nošnji, ovo je svečana nošnja i nju sam izabrala zbog jarkih boja koje su fascinantne – rekla je autorica likovnog rješenja prve kovanice iz serije Hrvatska baština i otoci.
Jedinstveni otok i nošnja
Osim po svojoj specifičnoj geološkoj strukturi, jedinstvenoj narodnoj nošnji, zanimljivom dijalektu, Susak je bio poznat i po vinovoj lozi koja se uzgajala na tom pješčanom otoku.
- Susak je jedini otok u Jadranu koji je “nastao iz pijeska”. Na njemu se još od doba Rimljana uzgajala specifična sorta vinove loze - sansigot ili “černo grozdje”. Susak je bio naš najnaseljeniji otok, no kada je šezdesetih godina donesen novi Zakon o vinu, počelo je masovno iseljavanje. Danas na njemu živi tek nešto više od stotinu ljudi. Većina Suščana se iselila u Ameriku, ali ipak se svake godine vrate kako bi sudjelovali na Danu iseljenika. Priča o otoku i njenim stanovnicima, odnosno iseljenicima je fascinantna i zato sam odlučila da budu na kovanici – rekla je Paula Banić Vudrag.
Naličje kovanice krasi motiv svečane susačke narodne nošnje, dok je na licu kovanice prikazan kartografski izgled otoka Suska, rt Darto s kapelicom i vinova loza. Obzirom da je susačka narodna nošnja jedinstvena i zbog živopisnih boja Hrvatska kovnica novca u ovoj je seriji ponudila i kovanice s obojanim detaljima.
- Već sam bila koautor kovanice u seriji “Hrvatski inovatori” koja je posvećena Faustu Vrančiću, no ovo je moja prva samostalna kovanica i zahvaljujući inovativnosti Hrvatske kovnice novca izdali smo zlatnik i srebrnjak u boji i jedan “obični” srebrnjak – ispričala je ova autorica koja već traži otok koji će biti na nekoj od sljedećih kovanica.
Hrvatska obiluje predivnim otocima, koji uz prirodne ljepote imaju i bogatu kulturnu i povijesnu baštinu, pa je potrebno puno istraživanja kako bi se odabrali najvažniji motivi, koji uistinu predstavljaju neki otok.
- S obzirom da je moj zadatak osmisliti cijelu seriju “Hrvatska baština”, koja je posvećena hrvatskim otocima, naravno da već imam nekoliko ideja. No, to nije nimalo jednostavno, jer da bi otok dobio svoju kovanicu, odabrani motiv mora biti specifičan na nivou Hrvatske, pa i Europe. Uz to, motiv mora biti i vizualno atraktivan za prikazivanje na kovanici. Zasad sam razmišljala o Hvaru, Braču, Korčuli, Rabu i mnogim drugim i svi oni imaju nešto po čemu su posebni, ali zasad još nemam likovna rješenja – rekla je autorica čije je likovno rješenje kovanice s motivom Suska izvrsno prihvaćeno, pa su mnogi primjerci te kovanice već “otputovali” i u Ameriku.
Gospodari pijeska
Iza ove kiparice je i još jedno uspješno izdanje Festivala skulptura u pijesku na otoku Rabu. Na trinaestom festivalu sudjelovalo je 11 kipara iz Hrvatske i Slovenije, koji su od 2. do 5. srpnja na Rajskoj plaži u Loparu izrađivali skulpture od pijeska na temu - Gospodari pijeska.
- I ovaj Festival je bio vrlo uspješan, zanimljiv i sudionicima i publici, pa već planiramo 14. izdanje. Jako me veseli što Festival svake godine privlači sve više i više posjetitelja i sudionika, a uvijek se trudimo uključiti i turiste i lokalnu zajednicu. Tako smo ove godine održali radionicu s mališanima iz Dječjeg vrtića “Pahuljica” te imali posebnu kategoriju za svu djecu koja su željela napraviti kreacije od pijeska, a najbolje smo naravno i nagradili – rekla je umjetnička voditeljica festivala.
I ovo ljeto Paula Banić Vudrag živi na relaciji Varaždin - Zagreb i uživa u majčinstvu, a pritom osmišljava i nove projekte za varaždinski RezervArt. U planu ima i nove kulturno-umjetničke manifestacije koje će postati platforma za predstavljanje domaćih te naročito inozemnih suvremenih umjetnika u Hrvatskoj. Uz to, RezervArtu su se priključila dva nova mlada autora pa će ih uskoro predstaviti javnosti, a u jesen će nastaviti suradnju sa školama i radionice za učenike.
Akademska kiparica uza sve obaveze priprema i svoj projekt na kojem radi već desetak godina, pa se nada da će uskoro predstaviti i svoj umjetnički nakit i kolekciju personaliziranih medalja.
- To je dugoročan projekt u sklopu kojeg sam izradila personalizirane medalje posvećene znanstvenicima i poznatim umjetnicima, među kojima je i plaketa s likom akademika Tonka Maroevića. S njom sam sudjelovala i na internacionalnoj izložbi malih plastika i medaljerstva u Tokiju, a nadam se da ću uskoro predstaviti i personalizirani nakit koji pripremam za domaće i strano tržište – rekla je ova svestrana autorica koja izlaže na nekoliko skupnih izložbi, a nada se da će prirediti i samostalnu te da će u suradnji s Hrvatskom kovnicom novca plasirati kolekciju medaljona koji će biti idealan poklon u posebnim prilikama.