Varaždin će postati prvi grad u Hrvatskoj koji bi uskoro trebao dobiti Strategiju za planiranje i upravljanje stablima. Izrada strategije u završnoj je fazi te je ona dio šireg Erasmus+ projekta “Razvoj digitalnih oblika učenja i novih certifikacijskih programa u području arborikulture i urbanog šumarstva na razini JI Europe” kojeg provodi poduzeće Urbani šumari uz partnere iz Češke i Njemačke, a njezina je provedba planirana u razdoblju od 2024. do 2030. godine.
Inspirirani europskim metropolama
- Ovaj pionirski potez ima za cilj očuvanje zelenih površina i poboljšanje kvalitete života građana u suočavanju s izazovima urbanizacije, klimatskih promjena i potrebe za prilagodbom gradskog prostora potrebama građana. Strategiju razvijamo inspirirani europskim metropolama poput Antwerpena i Londona, uz pomoć međunarodnog tima stručnjaka te na temelju znanstvenih spoznaja i najboljih praksi. Njome će se zaštititi postojeća stabla, proširiti zelene površine, prilagoditi gradsko zelenilo budućim klimatskim uvjetima, dati smjernice za održavanje stabala i ekološke ravnoteže te uključivanje zajednice i provođenje edukacija - pojašnjava Sonja Kušter, ing., rukovoditeljica RJ Zelene površine u Parkovima. Gradsko je zelenilo, ističu stručnjaci Parkova, nekada bilo lakše održavati, pa će izradom strategije grad napraviti značajan korak prema održivom upravljanju urbanim zelenilom.
- Klima je ranije pogodovala rastu i razvoju stabala, ona su bila zdravija i bolje su se nosila s bolestima i štetnicima, kojih nekada nije bilo toliko, a danas je sve drugačije. Klima se promijenila i pojavljuju se novi, nepoznati štetnici i bolesti koje napadaju drveće. U tom slučaju prvo utvrđujemo o čemu se točno radi i zatim prikupljamo podatke o iskustvima drugih, raspoloživim tretmanima i znanstvenim spoznajama. Kad uspijemo prepoznati što je točno napalo stablo, teško je naći pravi lijek jer informacije su često oskudne. Za pomoć se obraćamo i stručnim institucijama, a znanja i spoznaje razmjenjujemo i s drugim komunalnim poduzećima u Hrvatskoj i regiji, posebice s onima koja se nalaze u regiji sa sličnim klimatskim uvjetima - opisuje svoje područje rada urbanog šumara u Parkovima mag. ing. Irena Prilika ističući da probleme sa stablima u Varaždinu često ne mogu riješavati na isti način kao drugi.
- Ograničeni smo na dostupnost stručnjaka koji se time bave u našem okruženju. Često i sredstva za prevenciju ili suzbijanje nisu dostupna ili koncentracije i omjeri dopuštenih sredstava nisu dovoljno učinkoviti da suzbiju pojavu štetnika i bolesti. Tada sami isprobavamo nove metode, testiramo različite načine kako pomoći stablima ili nastojimo preventivnim mjerama ojačati njihov imunitet - ističe Prilika dodajući da nekada nije bilo potrebno unaprijeđenje stanišnih uvjeta, a sada planiraju uvođenje i takvih praksi “jer je tlo ključno za zdravlje stabala”. Situacija se stalno mijenja, a za pronalazak učinkovitih rješenja u održanju zdravlja stabala potreban je timski rad uz stalno usavršavanje i primjenu najnovijih znanja. Majk Plasajec, poslovođa u RJ Zelene površine ističe da djelatnici Parkova redovito pohađaju stručne edukacije kako bi bili u korak s najnovijim trendovima u arborikulturi.
Naglasak na zaštiti
- Veliki se naglasak danas stavlja na zaštitu stabala od bolesti i štetnika i na utjecaj klimatskih promjena na vitalitet stabala. Već ranije stečeno znanje nedavno smo nadogradili novim Europskim smjernicama za orezivanja stabala. Sve to koristimo svakodnevno, a rezultati će se vidjeti u budućnosti. Rad na stablu je uvijek izazovan jer su ona živa bića, iako stoje na mjestu, i svako je stablo priča za sebe. Također velika je razlika u orezivanju i njezi mladih i starih stabala. Mlada stabla u pravilu ne zahtijevaju orezivanje, eventualno neke estetske intervencije u krošnji ili uklanjanje suhih izdanaka, ali je zato naglasak na zalijevanju, zaštiti i prihrani, jer to najviše utječe na njihov zdravi rast, razvoj i vitalnost. Kad radimo na krošnji, osim na stablo, moramo paziti i na životinje koje u njemu žive te na ljude i imovinu. Kad stablo preraste domet naše dizalice ili mu ne možemo prići, surađujemo s iskusnim penjačima koji nam pomažu u najsloženijim situacijama - navodi samo neke od situacija s kojima se susreću djelatnici Parkova u svakodnevnoj brizi o gradskom zelenilu.