Pametno provedeni praznici: Djeca leme, programiraju i ulaze u svijet IoT-a Foto: Klub tehnike Ludbreg

Pametno provedeni praznici: Djeca leme, programiraju i ulaze u svijet IoT-a

Varaždinske vijesti | 24.4.2025. u 08:52h | Objavljeno u Društvo

U Klubu tehnike Ludbreg školski praznici nisu izgubljeno vrijeme. Oni su – nova prilika za rast.

Tijekom kratkih, ali izuzetno produktivnih proljetnih školskih praznika 17. i 18. travnja, u udruzi Klub tehnike bilo je živo, ali i ozbiljno tehnički zahtjevno. Vrijedni članovi osnovnoškolci, uz mentorstvo svojih starijih kolega, srednjoškolaca i studenata tehničkih fakulteta, sudjelovali su u praktičnim radionicama elektronike i osnova Interneta stvari (IoT).

klub_tehnike_ludbreg_iot_arduino_proljetni_praznici_22042025_1.jpg

Zvuk tipkala i miris lema

Za radionicu elektronike odabran je zanimljiv i funkcionalan projekt: izrada zvučnog tipkala. Stariji članovi udruge preuzeli su pripremu – od dizajna i izrade tiskanih pločica, koje su sami nacrtali i jetkali, do dizajna i 3D printanja potrebnih kućišta. Mlađi su potom imali zadatak samostalno zalemiti elektroničke komponente te vijcima spojiti sve dijelove u funkcionalni uređaj.

klub_tehnike_ludbreg_iot_arduino_proljetni_praznici_22042025_2.jpg

– Lemljenje izgleda jednostavno, ali to je daleko od istine. Potrebno je puno strpljenja, finih pokreta i ponavljanja, a vještina se stječe kroz praksu – poručuju iz Kluba tehnike. I kad lem ne završi tamo gdje treba, a neka pločica "preživi" više nego što bi smjela, rezultat je i dalje uspjeh – jer učenje iz vlastitih grešaka ostavlja najdublji trag. Greške pamtimo bolje od uspjeha, i one često postaju najbolje tehničke lekcije – ističu iz Kluba tehnike.

klub_tehnike_ludbreg_iot_arduino_proljetni_praznici_22042025_3.jpg

IoT u rukama djece

Radionice su bile i dio šireg projekta "Internet of Things u ruralnim sredinama", koji podupire Zaklada za djecu Hrvatske. U suradnji s osnovnim školama Martijanec i Sveti Đurđ, Klub tehnike već mjesecima razvija strukturiran kurikulum, tehnička rješenja i edukativne materijale za djecu s posebnim interesom za tehniku.

Prvi korak bio je – paljenje i gašenje LED dioda preko Wi-Fi veze, koristeći Arduino platformu i pristup "oblaku". Iako djeca današnjice svakodnevno koriste aplikacije utemeljene na cloud tehnologiji, rijetko se susreću s njenom stvarnom pozadinom. Upravo zato ovaj projekt demistificira IoT: pokazuje kako aplikacije zapravo funkcioniraju "iza ekrana".

– Tehnologija je alat koji moramo i razumjeti i znati koristiti – poručuju iz udruge. A do kolovoza djeca uključena u program će samostalno izraditi vlastitu meteorološku postaju s IoT funkcionalnošću, što nije trivijalni zadatak.

klub_tehnike_ludbreg_iot_arduino_proljetni_praznici_22042025_6.jpg

STEM nije igra za vrtićarce – vrijeme je za ozbiljniji pristup

Ovakve, tehnički zahtjevne edukacije u STEM području, posebno u manjim sredinama, nažalost postaju sve rjeđe. I dok su igre i osnovni eksperimenti sjajan način za početak, stručnjaci iz Kluba tehnike upozoravaju na trend prevelikog pojednostavljivanja sadržaja.

– STEM nije samo slaganje kockica ili bojanje robota. Prave tehničke vještine zahtijevaju vrijeme, trud i ozbiljan pristup. Djeci kronično nedostaje prava tehnička pismenost – ne samo kao osnova za razumijevanje tehnologije, već kao ključna kompetenciju bez koje je ozbiljno bavljenje bilo kojim STEM područjem danas nezamislivo, a za to je potrebno puno učiti, vježbati i testirati - poručili su iz Kluba tehnike.

klub_tehnike_ludbreg_iot_arduino_proljetni_praznici_22042025_5.jpg

klub_tehnike_ludbreg_iot_arduino_proljetni_praznici_22042025_4.jpg