Zadnja subota u lipnju donosi novi glasni pucanj iz topa ispred Starog grada. Varaždinska građanska garda pucanj u podne posvećuje izložbi keramike "Ceramica populi", a uzicu topa povući će voditeljica manifestacije, keramičarka Snježana Pokos-Vujec.
Snježana Pokos-Vujec je samostalna umjetnica, potpredsjednica je ULUPUH-a i predsjednica ULUPUH-ove Sekcije za keramiku, porculan i staklo te članica je HZSU-a (Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika). Do sad je održala šest samostalnih i sudjelovala u šezdesetak skupnih izložbi. Boravila je na nekoliko simpozija i rezidencija (Kina, Latvija, Tunis, Slovenija, UK, itd.).
Njeni radovi nalaze se u brojnim zbirkama i muzejima u zemlji i inozemstvu. U svojem ateljeu već osam godina održava keramičke radionice i organizira projekte pod nazivom „Ceramica populi“, s ciljem popularizacije keramike. U tom razdoblju ostvarene su brojne izložbe, pet u suradnji s GMV, gostovanja u drugim muzejima, specijalizirane radionice i sudjelovanja članova, odnosno polaznika na žiriranim izložbama.
U okviru suradnje unutar projekta "Ceramica populi" Snježane Pokos-Vujec i Gradskog muzeja Varaždin nedavno je nastala izložba pod nazivom "Vatrena afirmacija". Ovogodišnja tema posvećena je vatri – njezinoj snazi, transformaciji i umjetničkoj simbolici. Kroz keramičke radove 20-ak autora, polaznika radionica i pozvanih umjetnika, izložba je uspostavila korelaciju s djelima umjetnika 20. i 21. stoljeća iz stalnog galerijskog postava GMV-a, otvarajući dijalog između suvremene keramike i muzejske zbirke.
Povodom zatvaranja navedene izložbe te zbog dostojnog predstavljanja svog grada i domovine pripadnici Varaždinske građanske garde odaju počast našoj vrsnoj keramičarki i voditeljici navedene izložbe Snježani Pokos-Vujec.
