U subotu 19. srpnja u Društvenom domu u Starom Golubovcu otvorena je zanimljiva izložba o 150 godina rudarenja u ovom pitomom kraju Hrvatskog zagorja.
Izložba je pobudila veliki interes mještana, ali i ostalih stanovnika loborskoga kraja, kao i onih iz drugih dijelova Krapinsko-zagorske i Varaždinske županije. Među posjetiteljima je bila i načelnica Općine Lobor, Ljubica Jembrih, koja je tom prilikom istaknula važnost ove hvalevrijedne akcije i najavila svestranu pomoć u stvaranju trajne izložbe (muzeja) o rudarstvu.
Ovu atraktivnu i zanimljivu izložbu organizirala je grupa entuzijasta iz Hrvatskog planinarskog društva Pusti Lobor, u suradnji s Loborskim ekološkim društvom i pod pokroviteljstvom Općine Lobor. Naravno u prikupljanju originalnih brojnih predmeta, dokumenata, fotografija, tekstova u novinama i drugih dokaza o jednom od veoma cijenjenih ugljenokopa u Hrvatskoj i bivšoj državi uključili su se i potomci rudara i ostalih zaposlenika Starogolubovečkih ugljenokopa. I novi predsjednik Mjesnog odbora Stari Golubovec Dragutin Behin vrlo aktivno se uključio u pripremanje izložbe, kao i predsjednik Loborskog ekološkog društva Božidar Labaš, te brojni drugi.
Izložba je ujedno i početak loborske tradicionalne manifestacije Janine 2025. Bit će otvorena svakodnevno u poslijepodnevnim satima tijekom cijelog Janinskog tjedna, a na dan sv. Ane (26. srpnja) čitavog dana.
Na samoj izložbi se mogu vidjeti brojne i raznovrsne svjetiljke koje su koristili rudari u oknima rudnika i u vlastitom domu. Također, tu su i alati koje su rudari svakodnevno koristili (krampovi, lopate, rudarske sjekire, pile, svrdla, koloture, alat za miniranje), zatim čitav niz fotografija, knjiga i ostalih dokumenata vezanih uz rudnik.
Posebno mjesto ima i prekrasna zastava Svete Barbare koju su rudari 1939. godine nosili u procesiji i poklonili crkvi Svete Ane u Loboru gdje je sačuvana do danas. Na izložbi se nalazi i jedna maketa male parne lokomotive kakva je niz godina prevozila ugljen iz Starog u Novi Golubovec. Ispred Društvenog doma izložena su i dva najčešća rudarska vagoneta – "hunt" i "kiper".
Stari Golubovec je nekada slovio kao vrlo cijenjeni rudnik mrkog sjajnog ugljena. Od godine 1875., kad je počela prva ozbiljnija eksploatacija ugljena pa sve do 1971., kada je službeno zatvoren zbog neekonomične i skupe eksploatacije – rudnik je bio izvor prihoda, društvenog života, zabava, vatrogasnih vježbi i limene glazbe. U vrijeme najveće eksploatacije u rudniku je radilo oko tisuću rudara i ostalih zaposlenika. O tome je uz prezentaciju govorio Damir Androić iz Hrvatskog planinarskog društva Pusti Lobor. On je ujedno svojom upornošću i najzaslužniji što se prikupio tako velik broj eksponata za izložbu. Prikupljanje će se nastaviti jer je velika želja da se u Društvenom domu uspostavi trajna postava izložbe, odnosno, muzeja rudarstvu ovog kraja. Općina Lobor ovoj akciji pruža punu podršku.
Na kraju prezentacije predstavljeni su i prisutni živući rudari koji su kroz svoja sjećanja dopunjavali praznine o djelovanju rudnika. Ukratko su prisutnima ispričali što su radili i što je za njihove obitelji značio rudnik ugljena. To su Danica Labaš, Anka Rihtar (rođena Behin), Božek Galunić, Ivan Fundek, Andrija Mikac, Vladimir Mikac i Josip Behin. Upućene su i zahvale Općinama Lobor i Mihovljan na financijskim potporama, firmi Risek metali na obnovi hunta i firmi Centar Škudar na donaciji pekarskih proizvoda. Zahvala je upućena i unucima rudara koji su obnovili vagonete, kao i svim ljudima koji su donirali ili posudili rudarske predmete ili na bilo koji način doprinijeli u održavanju ove izložbe. Očekuje se i puna podrška i još prikupljenih predmeta u nastavku ove lijepe priče o rudniku ugljena u Starom Golubovcu.
Nakon otvorenja izložbe prisutne je zabavljao mladi glazbeni sastav "Veseli dečki" iz Lobora.
U nastavku pogledajte fotogaleriju: