Origami modeli pauna, ježa i nosoroga iz 1985. godine, i dalje čvrstog i lijepog izgleda te perfektno uglađenih rubova, kao da su jučer napravljeni, možda malčice bljeđe boje papira, izloženi su na policama u sobi, među drugim brojnim origami modelima, našeg najpoznatijeg origami stručnjaka, Dragutina Gerića iz Ludbrega.
Origami, tehnika savijanja papira podrijetlom iz Japana, zainteresirala ga je još kao dječaka kada je sa 15 godina na televiziji gledao kratku emisiju o japanskoj kulturi, a među ostalim prikazano je bilo i izrađivanje origami modela. Kasnije, prolazeći zagrebačkim ulicama naišao je na knjigu u knjižnici i krenuo proučavati ovu vrlo zanimljivu tehniku, a što je kroz godine rezultiralo i prvom knjigom - tada jedinom literaturom o origami tehnici na hrvatskom jeziku koju je sam napisao.
- Smatram da origami spada među najbolje shvaćene japanske vrste umjetnosti jer sadrži geometriju i matematiku, područja koja su nama Zapadnjacima vrlo bliska te nije strogo apstraktni kao haiku. Usudio bih se reći da je danas origami vlasništvo cijeloga svijeta - kaže sugovornik Gerić, naglašavajući da se u stvaranju modela ne smije žrtvovati izražajnost zbog tehnike.
- Kada jednom u origamiju svladate komplicirano, onda možete probati i jednostavno. Uglavnom, svi koji se počnu baviti tehnikom origami teže za tehnički kompliciranim modelima kako bi naučili više i u konačnici provjerili što sve mogu. S vremenom shvatite da je estetska komponenta vrednija od tehničke - kaže Gerić...
Više pročitajte u novom broju Varaždinca...