- Već se duže vrijeme bavimo problemom nelojalne konkurencije i nepoštenog tržišnog nadmetanja. Obrtnici nam se često žale i javljaju što se događa na terenu. O tome više ne bismo smjeli šutjeti. Problem nelojalne konkurencije i rada na crno naš je najveći problem – kaže Mario Milak, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije, povodom učestalih pritužbi obrtnika i malih poduzetnika na školske radionice u strukovnim školama, koje na tržištu prodaju proizvode nastale u tim radionicama.
Milak smatra da škole na taj način ostvaruju veliku zaradu te da u Hrvatskoj nije precizno zakonski određeno što škole mogu raditi i gdje je granica školstva i poduzetništva.
- Trebalo bi uključiti i poreznu inspekciju, kao i državnu i lokalnu vlast jer sve ovo nije podržano ni jasnim zakonima ni propisima ni odgovornim društvenim ponašanjem. Pojedine lokalne samouprave čak podržavaju takve oblike poslovanja i nanosi se dosta velika šteta malom gospodarstvu, koje puni proračun – upozorava Milak.
Podsjeća na slučaj iz 2014. kada su osnovne škole u Varaždinu opremljene ormarićima koje su izrađene u Srednjoj strukovnoj školi.
- Odgovori koje smo tada dobivali bili su parcijalni, pogotovo ako se odnosilo na nelojalno konkuriranje škola. Neki subjekti se o tome uopće nisu ni izjasnili. Usto, svi smo mi opremili te radionice savršeno, a djeca koja iz njih izlaze nemaju pojma o svom zanimanju. To je najveći problem. Mi trebamo radnike, a nema ih - ukazuje Milak.
Zbog svega toga, kako naglašava, problem nelojalne konkurencije mora se raščistiti.
- Praktički nam 30 posto BDP-a otpada na crnu zonu i nelojalnu konkurenciju, a to je veliki novac – upozorava Milak.
Cijeli tekst možete pročitati u tiskanom izdanju Varaždinskih vijesti