Varaždinska županija osmislila je projekt kojem je cilj upoznati najmlađe, odnosno djecu predškolske dobi, s tradicionalnim proizvodima i autohtonim pasminama Varaždinske županije, a riječ je o edukativnoj bojanci "Okusi i mirisi Varaždinske županije" koja je ovaj put predstavljena mališanima Dječjeg vrtića "Čarolija" iz Maruševca.
Osim što su se upoznali s bojankom, mališani su se okušali i u Memory igri "Lokalci Varaždinske županije", te su zajedno sa svojim odgojiteljicama i članicama tamošnje Udruge "Maruša" sudjelovali u izradi hajdinih makaruna, koji su zaštićeni jamstvenim žigom pri Zavodu za intelektualno vlasništvo.
Na predstavljanju bojanke bili su pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr. sc. Dragutin Vincek i zamjenica župana Silvija Zagorec koja je istaknula zadovoljstvo što će još više mališana imati mogućnost upoznati se s vrijednostima koje postoje u Varaždinskoj županiji.
- Tradicionalna jela i autohtoni proizvodi Varaždinske županije nadaleko su poznata i priznata. Svjedoči o tome da Varaždinska županija ima 20-tak zaštićenih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda kako na europskoj tako i na nacionalnoj razini. Po broju zaštićenih proizvoda naša županija se nalazi na drugom mjestu u Hrvatskoj, iza Zadarske županije. Već taj broj govori koliku brigu vodimo o zaštiti naših tradicionalnih proizvoda, a isto tako i o njihovoj promociji. Međutim, budućnost naših proizvoda nije samo u njihovoj zaštiti, već i u prenošenju znanja i vještina. Drago mi je što je naš Upravni odjel za poljoprivredu i zaštitu okoliša nadogradio dosadašnje izdanje bojanke, koja je prvenstveno bila namijenjena djeci predškolskog uzrasta. Bojanke će moći sad koristiti sva djeca vrtićke dobi, ali i osnovnoškolci. Ujedno osmislili smo i memory igru namijenjenu svim dobnim skupinama, kako bi opet na jedan zanimljiv, jednostavan, ali i interaktivan način "mali i veliki" mogli usvojiti znanja o našim zaštićenim proizvodima – rekla je zamjenica župana Zagorec zahvalivši Udruzi žena "Maruša" što su djecu provele kroz radionicu izrade hajdinih makaruna, težačke hrane maruševečkog kraja.
Predsjednica Udruge žena "Maruša" Mirjana Podbojec napomenula je da udruga kroz svoje aktivnosti nastoji očuvati tradiciju maruševečkog kraja, a posebno ih veseli kada tu tradiciju mogu prenijeti na najmlađe.
- Naši stari su običaje prenosili nama, a mi se trudimo svoja znanja i iskustva prenijeti mlađim generacijama. Djeca su kao spužve koje upijaju i jako vole surađivati s nama. Uvjerena sam kako će današnje događanje u vrtiću prenijeti svojim roditeljima, bakama i djedovima te kako će zajedno prionuti u izradu hajdinih makaruna – rekla je Mirjana Podbojec.
Ravnateljica Dječjeg vrtića Mateja Dugalić pohvalila se dosadašnjom dobrom suradnjom s Udrugom žena "Maruša" te Varaždinskom županijom.
- Živimo i djelujemo u ruralnoj sredini i svjesni smo važnosti pripreme hrane na tradicionalan način. Naša djeca još uvijek imaju prilike u svojim domovima s bakama i mama sudjelovati u takvoj pripremi hrane. Stoga i mi u vrtiću provodimo brojne aktivnosti putem kojih djeca uče o našoj kulturi, tradiciji, zaštićenim proizvodima i mislim da smo na dobrom putu da zadržimo izvornost našeg maruševečkog kraja - rekla je ravnateljica zahvalivši na bojankama i memory igri što će im zasigurno pomoći u njihovom radu s djecom na upoznavanju zaštićenih proizvoda.