S prvim danom ove godine Varaždinske barokne večeri primljene su u članstvo REMA-e, europske mreže za ranu glazbu, asocijacije koja već dvadeset godina štiti, razvija i promiče taj vrijedan dio europske glazbene baštine. Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin, istaknuo je kako je to sjajna vijest na početku godine u kojoj će varaždinski Koncertni ured obilježiti 30 godina rada.
Brojna događanja
- U članstvo REMA-e su primljene VBV, festival kojeg već punih 30 godina službeno, kao pravna osoba, organizira Koncertni ured Varaždin. U članstvo te europske mreže vezane uz ranu glazbu, koja okuplja organizatore i festivale za ranu glazbu, ušli smo na poziv, pa smo prošle godine bili i na konferenciji za zemlje srednje i južne Europe, u Rumunjskoj, na kojoj su bili i članovi iz gotovo svih europskih zemalja koje imaju članove u toj asocijaciji. Za članstvo u REMA-i lani se je s nama prijavilo više od šezdeset kandidata, a primljena su 32 nova člana, među kojima su primjerice, Bach Fest iz Leipziga, Internationale Bachakademie Stuttgart, Boston Early Music Festival, Universität für Musik und darstellende Kunst iz Beča i druge organizacije visokog ugleda koje su vezane uz ranu glazbu. Kriteriji za prijem su bili prilično strogi, iako su oni bili daleko ispod onih koje zadovoljavamo već godinama. Članstvo u REMA-i donijet će nam niz benefita, prije svega programsko i organizacijsko povezivanje, razmjenu umjetnika, ali i primjerice, dodatno financiranje. Zahvaljujući članstvu u toj organizaciji imat ćemo priliku uključiti i stručnjake za ranu glazbu iz Europe u kreiranje dijela programa našeg festivala. VBV su već godinama inovativni festival, koji svake godine uvodi određene inovacije, od primjerice, uvođenja programa Total Baroque, koncept zemlje–partnera, koji smo uveli još prije 18 godina, uključivanje građana u kulturne tokove, posebice, mladih, do digitalizacija Festivala. Velike uspjehe smo postigli i u razvoju nove publike, ali i u razvoju te usavršavanju naših glazbenika na području barokne glazbe. Dakle, puno radimo upravo na inovativnosti, pa su VBV već godinama i nositelj etikete izvrsnosti Europske federacije festivala. No, REMA-i smo bili jako zanimljivi i zbog organizacijskog koncepta i organizacijske strukture Festivala, zbog načina upravljanja festivalom, ali i zbog dugovječnosti ovog festivala, koji se u kontinuitetu održava već 55 godina. VBV jedini su hrvatski festival u članstvu ove elitne europske mreže za ranu glazbu, a od ove godine članica dviju uglednih međunarodnih organizacija, što će nam omogućiti nove suradnje s drugim festivalima na kojima se izvodi rana glazba. Držim kako je to jedini pravi put za daljnji prosperitet jer bilo kakvo zatvaranje u uske okvire neminovno vodi do propadanja. Širenje utjecaja VBV-a i prikupljanje drugih iskustava je ultimativno za organizacijsku i programsku strukturu našeg festivala. Kao punopravni član REMA-e VBV predstavit ćemo i na konferenciji koja će biti održana u Vilniusu, 21. ožujka – istaknuo je Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin, što je bio povod za razgovor.
U 2024. godini Koncertni ured uspješno je organizirao niz kulturnih događanja. Koje biste posebno istaknuli?
Lanjske godine smo organizirali više od stotinu događanja, a u odnosu na ranije godine ostvarili smo veliki rast, kako koncerata tako i posjetitelja. Posebno treba istaknuti da smo upeterostručili izvore financiranja iz inozemstva, zahvaljujući višegodišnjem lobiranju, suradnji s međunarodnim institucijama, diplomatskim predstavništvima i kvalitetnim projektima. Mislim da je veliki uspjeh kada dobijete novac na natječaju ministarstva kulture Portugala, Irske ili Švedske za nastup njihovih glazbenika na VBV-u, ili Mađarske, s kojom kontinuirano surađujemo već 20 godina. To se naravno, nije dogodilo preko noći, to je dugi proces u koji je trebalo uložiti puno truda i vremena. Takvo sufinanciranje je u prvom redu potvrda visoke kvalitete našeg festivala i odlične organizacije festivalskih događanja. No, prošle smo godine dobili i dva velika projekta mimo VBV-a. Jedan je bio koncert Moravske filharmonije iz češkog Olomouca, a drugi nastup Mađarskog nacionalnog plesnog ansambla i orkestra. To su vrhunski kulturni programi koje smo ponudili publici zahvaljujući izvrsnoj kulturnoj suradnji koju imamo s Mađarskom i Češkom. Posebno bih istaknuo da je Koncertni ured lani organizirao i niz nastupa naših umjetnika u inozemstvu, u Austriji, Sloveniji, Švicarskoj, Portugalu. Ove smo godine već organizirali i koncert Varaždinskog trija u austrijskom Gradišću, a uskoro ćemo organizirati i nastup naših glazbenika u Njemačkoj. To je dakle, niz aktivnosti koje Varaždin i varaždinske umjetnike plasiraju u Europu.
Najbolje od najboljeg
Ove će godine Koncertni ured prigodnim programima obilježiti i dvije važne godišnjice?
U 2025. godini ćemo obilježiti 30 godina Koncertnog ureda, ustanove koja je osnovana s ciljem da vodi i organizira glazbeni život u našem gradu i brine o našim glazbenicima, kako profesionalnim, tako i amaterskim. Koncertni ured je mjesto na kojem se već punih 30 godina stvara, organizira i promiče glazbeni život Varaždina. Naš ured sve te godine vodi brigu i o svim aspektima organizacije VBV-a, kao nacionalnog glazbenog festivala, koji će ove godine obilježiti 55. obljetnicu. Te ćemo jubileje obilježiti na primjeren način, s nekoliko sjajnih glazbenih događanja. VBV, koje imaju kontinuitet od 55 godina, su najstariji festival za ranu glazbu u Europi. Festival je preživio sve političke sisteme i sve vlasti, razvijao se je i rastao. Festival je imao podršku Grada Varaždina, koji je osnivač VBV-a, naše države i Ministarstva kulture i medija, Varaždinske županije, ali i dijela našeg gospodarstva, Kluba mecena i naših građana, koji podržavaju i dolaze na koncerte. Organizacijska struktura Varaždinskih baroknih večeri je na najvišoj organizacijskoj razini, što je nužno za uspjeh i visoki međunarodni ugled festivala.
Ti su rezultati ostvareni sa samo tri djelatnika Koncertnog ureda, koji rade u skučenom prostoru u varaždinskom kazalištu?
Broj zaposlenika varirao je od jednog do četiri, a sada nas je u Koncertnom uredu troje. Točno je da radimo u skučenom prostoru i da smo u stvari podstanari u našem kazalištu, no, to nam ne smeta, jer Koncertni ured čine ljudi, a ne kvadrati i luksuzne kancelarije. Daleko nam je važnije da će, kroz ITU mehanizam, biti uređena i unutrašnjost varaždinske sinagoge, te da će Koncertni ured dobiti još jedan odličan prostor za sve izvedbene umjetnosti. I u ovoj ćemo godini nastaviti i intenzivne međunarodne aktivnosti, a siguran sam da će ovogodišnje, 55. Varaždinske barokne večeri ponuditi najbolje od najboljeg, jer ćemo u obljetničkoj godini organizirati koncerte glazbenika iz svih dosadašnjih zemalja – partnera.