FOTO Inovativne kreacije učenika i obrtnika: od šešira i frizura do svečanih haljina

vv | 23.2.2025. u 20:24h | Objavljeno u Društvo

Inovativnost, stil i maštovitost učenika i obrtnika došla je do punog izražaja danas u hotelu Turist na trećoj po redu modnoj reviji „Čarobne ruke“. Čak 120 modela prošetalo je pistom na događanju koje je organiziralo Udruženje hrvatskih obrtnika Varaždin, a svoje radove predstavili su budući i iskusni modni dizajneri, modni tehničari, krojači, galanteristi, cvjećari te frizeri i kozmetičari.

Bajkoviti i romantični šeširi izrađeni od latica, lišća i stabiljka, svečane i avangardne frizure, haljine i traperice koje su spoj etno i modernog stila za svaki dan, originalne torbe, nakit i drugi modni dodaci oduševili su publiku na reviji, koju je osmisila Lidija Pintarić, predsjednica Sekcije frizera i ostalih djelatnosti za uljepšavanje Grada Varaždina i Varaždinske županije.

Uz renomirane kolege obrtnike, na reviji su se i ove godine predstavili učenici Srednje strukovne škole Varaždin i Srednje škole Arboretum Opeka Marčan, a podrška su im bili učenici Elektrostrojarske škole Varaždin.

- Treću godinu zaredom je našim kreativnim učenicima dana mogućnost da, pod vodstvom svojih mentora, budu rame uz rame s iskusnim obrtnicima te osobno sudjeluju u pripremi ove zahtjevne manifestacije. Tu priliku su odlično iskoristili, predstavili su se originalnim i maštovitim kreacijama, baš kao i njihovi stariji kolege-obrtnici. U Varaždinskoj županiji ustrajno radimo na promociji obrtničkih zanimanja, kao i na povezivanju teorijskih znanja s praktičnim vještinama. Naša županija na čelu sa županom Stričakom ističe se u cijeloj Hrvatskoj po svojem obrazovnom sustavu, a posebno po strukovnim programima. Treba reći da 75 % obrazovnog sustava Županije čini upravo strukovno obrazovanje, suficitarnih zanimanja nemamo, a interes mladih za obrtnička i strukovna zanimanja i dalje raste. Svega ovoga ne bi bilo bez vas, dragi obrtnici, koji ste se sami aktivno i propulzivno uključili u promociju svojih zanimanja, svjesni da svatko od nas mora dati svoj doprinos kako bismo školovali nove generacije obrtnika, koji će biti uspješniji od svojih mentora. U tome ćete i dalje imati punu podršku Županije i župana Stričaka – istaknula je zamjenica župana Silvija Zagorec.

U avanturu nazvanu „Čarobne ruke“ krenuli smo prije tri godine ni ne pretpostavljajući da će tako odlično odjeknuti, rekao je predsjednik Udruženja hrvatskih obrtnika Varaždin Vladimir Bais.
- Cilj ovog projekta je sinergija rada obrtnika, mentora i učenika - budućeg obrtnika. Obrtništvo u našem udruženju raste po stopi od nešto više od 11 posto godišnje i trenutno broji oko 2.380 obrtnika. Danas smo vidjeli spoj tradicije i modernog dizajna, kako uspješno uplesti lokalna obilježja u modernu kreaciju. „Čarobne ruke“ nisu samo projekt za udruženje, one su odraz našeg obrtništva, usmjerenog razvoja učenika te projekt ulaganja u našu budućnost koji su prepoznali Grad Varaždin i Varaždinska županija te većina općina s područja našeg udruženja. Danas ne gledamo sebe, već ovu djecu, buduće obrtnike, i šaljemo im poruku: „Vjerujte u sebe“ – rekao je Bais.

- U ovom trenutku cijela Varaždinska županija ima oko 4.200 obrtnika, od kojih se njih 722 bavi „beauty industrijom“ i povezanim uslužnim djelatnostima. Ovo veliko događanje je kvalitetna priča realizirana na način da nije samo otvorila vrata znanja između mentora i učenika, nego i vrata glamura djeci kako bi vidjela što ih čeka i koja je ljepota zanimanja za koja se školuju – zaključio je predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković.

Drago mi je što se ovo događanje polako pretvara u tradicionalno, rekao je zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković. – Ne treba ponavljati da je grad Varaždin već stoljećima grad obrtništva, grad umjetnosti i kulture, a obrtništvo zapravo povezuje sve te vrijedne ruke. Odrastao sam u obrtničkoj obitelji i znam kako je to težak kruh, divim se tim ljudima i mogu im samo poručiti da prate i ostvaruju svoje snove – rekao je Marković.

Idejna začetnica cijelog projekta Lidija Pintarić napomenula je da je njihov cilj bio ujediniti mlade, učenike obrtničkih zanimanja, obrtnike, strukovne škole i obrtnička udruženja Varaždina i Županije. - Učenike smo i ovaj put pozvali da pokažu svoju kreativnost i sve što su naučili. Sudjeluju učenici iz ukupno devet zanimanja, pri čemu frizeri imaju modele, dok većina ostalih učenika sama nosi svoje radove na pisti, što je dobro za njihovo samopouzdanje, a vjerujemo i za ostajanje u struci. Zahvaljujem svima koji su nam pomogli u realizaciji trećih „Čarobnih ruku“. Vidmo se sljedeće godine – poručila je Lidija Pintarić.

Na kraju revije su Vladimir Bais i Lidija Pintarić i ove godine svim sudionicima uručili zahvalnice.

TKO JE SUDJELOVAO?


Na trećoj reviji „Čarobne ruke“ prvi su svoje radove predstavili učenici Srednje strukovne škole Varaždin. Budući frizeri i kozmetičari, čije su mentorice Zdenka Mavriček, Melina Martinez, Jelena Tucelj, Lidija Sović i Vesna Biankini, predstavili su se svečanim i avangardnim frizurama. Dizajneri odjeće iz iz 4. L razreda su u svojim radovima spojili čipku, modu i mladost u urbanu, modernu i tradicionalnu odjeću. Mentorice su im Verica Busija i Ana Detoni, a za frizure je zaslužna ekipa iz Studija Lidija iz Sračinca.

Odjevna kolekcija budućih modnih tehničara iz 3. i 4. G razreda predstavila je spoj mode i mladenačkog stvaralaštva, a nastala je pod budnim okom mentora Marije Šulak Želimorski, Mirjane Nižetić, Matilde Ađić Ivančir, Predraga Cuklina i Danice Radmanić. Učenici smjera krojač iz 3. P su prikazali radove koji su spoj kreativnosti, ručne izrade i moderne konstrukcije, a uz pomoć mentorica Matilde Ađić Ivančir i Mije Makšan. Budući galanteristi iz 3. T razreda Pok Azali su pak modele torbi svojih završnih radova, koje su uz pomoć nastavnica Štefice Vrbanić i Sanje Makšan sami dizajnirali, kreirali i izradili u školskoj radionici.

Potom su se predstavili učenici prvog, drugog i trećeg razreda zanimanja cvjećar Srednje škole Arboretum Opeka“. Predstavili su svoje cvjetne radove - šešire i torbe izrađene od latica, lišća, stabljika pažljivo aranžiranih u nosive cvjetne kreacije. Mentorice su im Blanka Pazman i Lidija Vrček.

Pista je potom pripala renomiranim obrtnicima. Nena Fišer predstavila je kolekciju odjeće i torbica za tri generacije, a Nena Mezga maštovite filcane šalove, kape, torbice i narukvice od prirodne vune. Sa spojem etno i modernog stila, među kojima je bila i potpuna narodna nošnja iz jalžabetskog kraja, predstavile su se Martina Toth Vidačić, zaslužna za odjeću, a Dijana Bačak Smuđ za nakit. Vesna Grgurić, vlasnica tradicionalnoga obrta čiji proizvodi nastaju ručno na tkalačkom stanu, predstavila je svoje torbice, ruksake i nakit.

Nakon njih svoje vješto i maštovito izrađene fizure predstavile su: Andreja Čiček Lepoglavec, Winifred Tomiša, Ana Kliček Cikač, Daliborka Hrupek, Valerija Vadjunec, Andreja Volarić, Karmenka Špoljarić, Lea Šmic, Mirjana Rihtarec, Mateja Ljubek, Klara Marčec, Tajana Novak, Stanislava Šobak, Kristina Nell, Danijela Šoštarić, Nevenka Vincetić i Marina Pofuk, a uz njih i frizer Marin Šimek. Njihovi modeli nosili su kreacije modnih dizajnerica Ksenije Prepelić i Snježane Radev.

Svima njima podrška su bili učenici - medijski tehničari i grafičari Elektrostrojarske škole Varaždin koji su izradili grafiku za pozivnice i zahvalnice te vodili program revije. Ujedno su bili i iza kamera, čime su zaslužni i za to što se cijeli program prenosio uživo streamingom. Za plesne točke pobrinuli su se pak Elena Majcen i Luka Gladović iz plesnog kluba Takt Varaždin.