Gotovo da nema osobe koja barem jednom nije zaigrala neku igru na računalu, konzoli ili mobitelu. Nekome je to hobi, nekome način opuštanja nakon predavanja ili posla, netko igra svakodnevno, a uz sve snažniju industriju video-igara (gamersku industriju), tu je i e-sport s profesionalnim igračima video igara.
Snažno je stoga odjeknulo kada je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prošle godine u međunarodnu klasifikaciju bolesti uvrstila poremećaj igranja videoigara (gaming disorder), kao jedan od oblika ovisnosti. Zabrinuti roditelji pitaju se je li njihovo dijete ovisnik o video-igrama, a “gamerska” zajednica upozorava da se ekstremni slučajevi ne smiju preslikavati na “gamere” općenito.
Nisu svi igrači - gameri
- O tome koliko su video-igre korisne ili štetne raspravljalo se godinama prije nego što je WHO ovisnost o video igrama proglasila poremećajem. I sada postoje prijepori oko ove klasifikacije, kao i oko dijagnostičkih kriterija u kojem trenutku gaming postaje ovisnost, a do kad je to društveno prihvatljiv način razbibrige - istaknula je Valentina Novak sa Sveučilišta Sjever na predavanju “Gaming - sport ili poremećaj?”, održanom u sklopu konferencije Psihošpancir u Varaždinu, te upozorila na razlikovanje pojmova “igrač” i “gamer”, pri čemu treba spomenuti da se i unutar same gamerske zajednice pojam “gamer” različito definira.
Tko su gameri, kako igre utječu na ponašanje, koji simptomi ukazuju na ovisnost - pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...