Povodom Dana planeta Zemlje te u sklopu realizacije EU projekta "Mi jedemo dogovorno" učenici i učitelji Osnovne škole Visoko 20. travnja organizirali su projektni dan na temu zdrave i odgovorne prehrane.
- Svrha i cilj projektnog dana je osvijestiti učenike koliko izbor hrane pozitivno ili negativno utječe na ljude i planet, da je važno što jedemo, koliko čega jedemo, koliko hrane bacamo, kako je naša hrana proizvedena i tko je od toga imao koristi - ističu iz OŠ Visoko.
Kroz predavanja i radionice učenici su učili o prehrambenim namirnicama, njihovoj nutritivnoj i kalorijskoj vrijednosti, dobili savjete i upute što bi i u kojim količinama trebali jesti. Uočili su tako da japansku, mediteransku i tradicijsku kuhinju odlikuje jednostavnost i minimalna termička obrada te zaključili da odgovorna prehrana mora biti bogata voćem i povrćem, žitaricama, ribom i mesom, a slatkiše, razne grickalice i gazirana pića treba konzumirati u malim količinama. Za izradu jela učenici su koristili lokalne i svježe namirnice kako bi ukazali na prednosti proizvodnje i kupnju hrane od lokalnih proizvođača.
- Na taj način educirali smo učenike o dobrobitima konzumacije sezonske lokalne hrane jer pomaže u ograničavanju nepotrebne potrošnje energije za transport, pomaže u smanjenju emisija stakleničkih plinova koji uzrokuju klimatske promjene te doprinosi očuvanju bioraznolikosti - naglašavaju iz OŠ Visoko.
Na temu odgovorne prehrane učenice OŠ Visoko Anita Platnjak, Ana Mužina i Marija Tukša održale su prezentacije i predavanja u Osnovnoj školi Breznički Hum. Stečena znanja ekipe OŠ Breznički Hum i OŠ Visoko razmijenile su i kroz eko-kviz koji su pripremile učiteljice engleskog jezika Alenka Stričak i učiteljica biologije Ivka Kožić. Na kraju dana uslijedilo je prezentiranje rada i degustacija svih pripremljenih jela i napitaka. Izbor jela i napitaka bio je velik te se degustiralo voćne salate, voćne napitke, voćni čips, krem juhu od koprive, sok od koprive, pogače i kruh sa sjemenkama, morske plodove i specijalitete tradicijske japanske kuhinje sushi, tamari sos, wasabi – japanski ljuti hren te matcha čaj, čaj od najfinijih listića zelenog čaja zdrobljenih u prah.
Osim Projektnog dana, organizirana je i akcija prikupljanja i zbrinjavanja starog papira, istrošenih baterija i PVC čepova. Što se događa sa skupljenim čepovima i na koji način njihovim skupljanjem pomažu Udruzi oboljelih od leukemije i raka limfoma, učenike je poučio Saša Avirović iz ČAKOM-a.
- Osnovna škola Visoko ima zlatni status Eko-škole čiji program jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog nastavnog plana i programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima, u svijesti svakog od njih, shvatiti da čuvajući prirodu i njene ograničene resurse, čuvamo nas same. Posebna pozornost posvećuje se pitanjima smanjivanja i zbrinjavanja otpada, racionalnog korištenja energije i vode i uređivanju školskog okoliša. Uključenjem u akciju "Zelena čistka - jedan dan za čisti okoliš" čišćenjem okoliša škole, centra mjesta i sadnjom cvijeća dajemo naš doprinos i živimo eko-kodeks naše škole: "Naš okoliš je naše ogledalo - zato mijenjajmo sebe, a ne prirodu!" - poručuju iz OŠ Visoko.