Originalni suvenir „Svjetlo grada“, svijeće pastelnih boja u obliku Županijske palače, Gradske vijećnice i Staroga grada, kao i svijeće u originalnim keramičkim posudama s varaždinskim motivima, rezultat su projekta „Baština pod svjetlima grada“, čija je završna konferencija održana danas u Županijskoj palači.
Nositelj projekta, koji je sufinanciran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, bila je Udruga za razvoj građanskog društva i poduzetništva iz Varaždina, a partneri Gospodarska škola Varaždin i Varaždinska županija.
Sudjelovalo je 70 učenika, od kojih 20 učenika s teškoćama, osam učenika s potencijalom za darovitost i dvije darovite učenice, a uz njih 15 nastavnika i 20 roditelja.
- Cilj projekta bio je kod učenika srednjoškolaca razviti svijest o važnosti očuvanja kulturne baštine svoga kraja, sjeverozapadne Hrvatske i grada Varaždina, te ih potaknuti na kreativno izražavanje kroz izradu suvenira kako bi time sami doprinijeli očuvanju kulturne baštine. Istovremeno, cilj je bio promovirati poduzetničku kulturu i stvaralaštvo te kod učenika potaknuti svijest o važnosti poduzetničkog promišljanja i marketinškog djelovanja kako bi taj suvenir plasirali na tržište – rekla je voditeljica projekta Marina Viljevac, članica Udruge i nastavnica u Gospodarskoj školi.
„Baština pod svjetlima grada“ pravi je primjer i još jedna potvrda da se u našim školama provode odlični projekti, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec.
- Ovaj projekt bio je pravi mali poduzetnički pothvat, jer su učenici uz podršku svojih izvrsnih mentora prošli cijeli put od ideje preko izrade suvenira i njegovog plasmana na tržište. Pritom su prošli niz edukacija, a posebno bih istaknula da su prošli i edukacije o socijalnom poduzetništvu, koje je važno za svaku lokalnu zajednicu jer omogućava zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih skupina. Rezultat je doista predivan, lijepi i originalni suveniri u obliku Županijske palače, Gradske vijećnice i Staroga grada, kao i svijeće u keramičkim posudama. Ovaj projekt i njegovi konkretni rezultati plod su izvrsnog rada Gospodarske škole i Udruge, kao i sustavne brige Varaždinske županije o razvoju obrazovnog sustava, s centrima izvrsnosti za nadarene učenike, strukovnim centrima izvrsnosti i regionalnim centrima kompetentnosti kao dodanim vrijednostima, kao nadstardardom. Kao što je poznato, u županiji djeluje 14 centara izvrsnosti, među kojima je i Centar izvrsnosti iz poduzetništva, čije je sjedište upravo u Gospodarskoj školi – rekla je zamjenica župana Silvija Zagorec.
Učenica 4. razreda Gospodarske škole Lukrecija Pajtak, koja se školuje za hotelijsko-turističkog komercijalista, ističe da su za njih ovakvi projekti jako važni.
– Prvo smo istraživali tržište i saznali da sličnih suvenira nema u ponudi, pa smo zato odlučili napraviti svijeće u obliku povijesnih građevina. Posebno bih izdvojila da sam naučila kako proizvod plasirati na tržište i kako od njega nešto zaraditi. Ovakvi projekti su važni, jer mi mladi koji se školujemo u području turizma možemo doprinijeti i razvoju turističke ponude Varaždinske županije i Varaždina – rekla je Lukrecija.
U projektu je sudjelovala i Ema Gazdić, koja se također školuje za zanimanje hotelijersko-turistički komercijalist.
- Bila sam uključena u cijeli postupak izrade suvenira, od izrade modela do same svijeće, stavljanja u kutije i izrade deklaracije. Najviše mi se svidjela sama izrada svijeća, miješanje boja i mirisa te pakiranje, a moram priznati da je najteže od svega bilo izraditi silikonski kalup za svijeće u obliku povijesnih građevina – otkrila je Ema.
Tijekom projekta održano je čak devet edukativnih predavanja, 16 radionica i tri edukativne ekskurzije u tri županije na kojima su se učenici upoznali s bogatom kulturnom i prirodnom baštinom, ali su istovremeno vidjeli kako djeluju i rade društvena poduzeća, Hedona u Križevcima i socijalna zadruga Humana Nova u Čakovcu.
Čestitke na odlično odrađenom projektu uputila je i ravnateljica Gospodarske škole Jasminka Kelemen.
– Ovo je još jedan projekt u kojem smo pokazali da je jako važna suradnja. Naši učenici su ušli u lokalnu zajednicu, povezali povijesti i sadašnjost te izradili uporaban predmet, suvenir koji će se se moći prezentirati i koristiti i dalje – istaknula je Jasminka Kelemen.
Nakon što su prošli sve radionice, osmislili i izradili svijeće, učenici su uz pomoć mentora morali i brendirati suvenir. Nazvali su ga „Svjetlo grada“, a brend poruka je „Mirisi i sjaj povijesti u vašem domu“.
Originalne suvenire možete vidjeti i kupiti danas poslijepodne u atriju Županijske palače na Franjevačkom trgu u Varaždinu.