FOTO: Na jedan dan varaždinski Muzej izložio izuzetno vrijednu egipatsku zbirku Foto: Krešimir Đurić

FOTO: Na jedan dan varaždinski Muzej izložio izuzetno vrijednu egipatsku zbirku

| 30.6.2016. u 09:41h | Objavljeno u Društvo

Posjetitelji varaždinskog Gradskog muzeja jučer su u sklopu Srijede u muzeju imali jedinstvenu priliku vidjeti malu, ali vrlo vrijednu zbirku predmeta iz starog Egipta koja se čuva u varaždinskom Gradskom muzeju.

Naime, zbirka nije inače izložena u postavu muzeja jer ne postoji adekvatan prostor za nju. 

Posjetitelji su jučer iznimno mogli vidjeti izuzetno vrijedne predmete od kojih jedan datira iz kraja petog, odnosno početka četvrtog tisućljeća prije Krista i najstariji je egipatski predmet koji se čuva u hrvatskim muzejima.  

Radi se o preddinastijskoj čaši, a osim nje bili su izloženi i stela, skarabej i četiri kanope, odnosno predmeti koji su se koristili u pogrebne svrhe.

 

- Zbirka je prilično velika po vrijednosti, iako se radi o svega sedam predmeta. Ne zna se točno kad je pristigla u muzej, ali vrlo vjerojatno početkom 20. stoljeća iz dvorca Križovljan, gdje je bila sastavni dio jedne privatne zbirke obitelji Paszthory Varady, jedne znamenite obitelji mađarskog porijekla - rekao je egiptolog Mladen Tomorad koji je prisutnima predstavio zbirku u kulturno-povijesnom kontekstu kroz nekoliko tematskih dijelova.

Vrlo je vjerojatno da je jedan od članova obitelji Paszthory Varady bio u diplomatskoj službi Austro-ugarske ili Habsburške monarhije u Egiptu pa je donio šest predmeta. Sedmi predmet je došao u zbriku 2005. godine, a riječ je o malom skarabeju.

- Ovih šest predmeta o kojima se zna, su stela, četiri kanope i preddinastijska čaša. Upravo je predinastička čaša najstariji egipatski predmet koji se čuva u Hrvatskoj, zato je ova zbirka posebno važna. Taj predmet služio je u pogrebne svrhe, a vrlo vjerojatno se može datirati s kraja petog odnosno početka četvrtog tisućljeća prije Krista, pripada kulturi Badari, odnosno Nagada 1, što je period koji prethodi ujedinjenju Egipta. Otkrivena je negdje na području gornjeg Egipta na teritoriju Badara Nagada - pojasnio je Tomorad.

Sljedeći predmet po vrijednosti je stela Mery-Mery iz 14. stoljeća prije Krista, koja pripada periodu 18. dinastije u vrijeme Amenhotepa III., to je period početka razdoblja Amarne i znamenita je po tome što se u njoj spominje princeza Sitamun, kći Amenhotepa III. Četiri kanope pripadaju 26. dinastiji, što je vremenski 7. stoljeće prije Krista.

- Radi se o pogrebnim predmetima u koje su se stavljali unutarnji organi kod postupka mumifikacije, a ovi predmeti pripadaju u ljepše i bolje očuvane primjerke koji se mogu naći u hrvatskim muzejima. Ovo je jedini potpuni set kanopa u koje su se stavljali organi kod mumifikacije, koji se čuva u Hrvatskoj, a koji možemo točno datirati i znamo kome pripada i vrlo je vrijedan upravo zbog stele u kojoj se spominje egipatska princeza - zaključio je egiptolog.

Označeno u
Galerija slika