S prvim danom prosinca počelo je s radom klizalište na varaždinskom Kapucinskom trgu, a u Čakovcu su također počela ovogodišnja adventska događanja.
-Sve do Badnjaka svaki će dan ovaj prostor najvrjednijeg kulturno-povijesnog spomenika u Međimurju donositi bogatu ponudu, od dječjih radionica na temu medičarstva, lončarstva i izrade božićnog kinčam do velikog broja predavanja na temu međimurskog govora i toponima, starih obrta i umjetnosti, božićnih običaja i slično, a u okviru manifestacije Advent u Starom gradu Zrinski, najavljuju iz Međimurske županije.
Ovogodišnji čakovečki Advent svečano je i službeno u petak otvoren tematskom izložbom iz fundusa Muzeja Međimurja Čakovec „Ljudstvo moje međimursko, imaš blaga i bogatstva – nematerijalna baština Međimurja”, kao i uvodnom projekcijom filmova s tematikom nematerijalne kulturne baštine – čipkarenja i ispiranja zlata.
-Kada govorimo o nematerijalnoj baštini, mislimo na dio baštine koji je gotovo neuhvatljiv – jezik, dijalekti, govori i toponimika te usmena književnost svih vrsta, folklorno stvaralaštvo u području glazbe, plesa, predaja, igara, obreda, običaja kao i druge tradicionalne pučke vrline, tradicijska umijeća i obrti. Ali zapravo nematerijalna baština - to smo svi mi, jer bez Međimuraca, tih vrijednih ljudi ne bi bilo svega ovog što čini nematerijalnu baštinu koju ovdje u Muzeju izložbom prezentiramo“, objasnila je pritom autorica Janja Kovač, kustosica Etnografskog odjela te na taj način uz zamjenicu župana Međimurske županije Sandru Herman i ravnateljicu Muzeja Mašu Hrustek Sobočan i otvorila ovogodišnju manifestaciju.
-U proteklih 10 godina na Listu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara iz Hrvatske upisano je 15 kulturnih dobara s područja Međimurja ili šireg geografskog područja sjeverozapadna Hrvatske, a upravo su ta bogatstva lajtmotiv s kojima ćemo provoditi ovogodišnje predblagdansko i blagdansko vrijeme“, istaknula je zamjenica župana i objasnila kako upravo to uz tradicionalnu adventsku vatru, izlagače, obiteljska poljoprivredna gospodarstva i proizvođače sa svojim raznovrsnim proizvodima u drvenim kućicama, trubače i ostalu ponudu, daje jednu objedinjenu ponudu s kojom se prezentiraju vrijednosti Međimurja.
Svečanost otvaranja svojim je izvedbama upotpunio bend Ethno garden, jedinstveni takav bend koji se bazira na zvuku cimbula, tradicionalnom međimurskom instrumentu. U sklopu izložbe bit će organizirana i četiri predavanja: Govori i toponimija kao vid nematerijalne baštine, Između obrta i umjetnosti – obrti kao nematerijalna baština, Ethno zbirka, Na to Mlado leto..., ali i radionice za djecu predškolskog i školskog uzrasta.