Čak 25 udruga, društava i pojedinaca iz pet županija sjeverne Hrvatske i susjedne Slovenije okupilo se na VI. Festivalu kinča, jedinstvenoj manifestaciji koja je u subotu održana u prepunom Društvenom domu u Visokom.
Manifestaciju je i ove godine organizirala Kulturno-umjetnička udruga "Magda i Luisa“ iz Madžareva zajedno s KUD-om Braća Radić Visoko i uz pomoć Dramske družine "Ozana“, Udruge veterana i dragovoljaca Domovinskog rata Visoko i Lovačkog društva "Jareb“ Visoko.
Sve sudionike spaja ljubav prema izradi kinča – tradicijskog cvijeća i ukrasa od krep-papira i žice, koji su krasili domove naših predaka još od 19. stoljeća. Upravo je očuvanje izrade kinča i njegova promocija glavni cilj Festivala, na kojem su sudionici izložili svoje originalne i maštovite rukotvorine od krep-papira.
- Svima vam želim dobrodošlicu u Općini Visoko i zahvaljujem na ovako velikom odazivu – rekao je načelnik Općine Dragutin Mateković.
Zamjenica župana Silvija Zagorec istaknula je da u Varaždinskoj županiji i sjevernoj Hrvatskoj imamo puno bogatstava, a među njima je i izrada kinča.
- Naši ljudi su oduvijek voljeli raditi s rukama, a nisu stvarali smo praktične predmete, nego i umjetničke. Izrada tradicijskog božićnog nakita kinča s područja sjeverozapadne Hrvatske zaštićeno je kulturno dobro, a zadržala se sve do danas upravo zahvaljujući svima vama, kulturno-umjetničkim društvima, udrugama, zadrugama i pojedincima. Posebno je lijepo vidjeti da kinč spaja sve generacije, a iz izloženih radova vidi se da kreativnost nema granica, vidi se s koliko ljubavi i mašte izrađujete kinč te tako čuvate vrijednu tradiciju. Doista se ponosimo našom baštinom i svima vama – istaknula je zamjenica Silvija Zagorec.
Zahvalila je pokretaču Festivala, poznatom etnologu Tiboru Martanu, strastvenom ljubitelju kulturne baštine, ujedno članu Kulturnog vijeća Varaždinske županije, kao i svim sudionicima. Ovogodišnji Festival kinča bio je posvećen ružama od krep-papira i svetoj Elizabeti Ugarskoj, čiji su atribut upravo ruže.
Osim što su izložili svoje radove, sudionici Festivala su imali priliku i prezentirati izradu svojih izložaka. Uz to su predstavili i autohtona jela, kolače i slastice, narodnu nošnju, plesove i pjesme.U kulturno-umjetničkom programu sudjelovali su domaćini, članovi KUD-a "Braća Radić“ iz Visokog te članovi KUD-a "Prigorje“ iz Križevaca, Plesne skupine "Sidonija“ Udruge Potkalnički plemenitaši iz Gornje Rijeke, Udruge "Kalinka“ i čuvarica međimurske popevke Cecilija Merkač-Hudopisk.