Puze i ježevice, turčini, brezovi djedovi i trubače, sunčanice, rujnice, krasnice svih boja i veličina i još stotinjak drugih vrsta gljiva, a među njima i sva sila vrganja, sve to u subotu se, 14. listopada, moglo vidjeti na izložbi gljiva što ju je u sklopu 4. međunarodne gljivarijade na jezerima Jarki priredilo Gljivarsko društvo Ivanec. U svom tom bogatstvu bilo je i brojnih primjeraka nejestivih i smrtno otrovnih gljiva, među njima i pupavke, panterove muhare, paprene krasnice, krumpirače, zavodljive lisičice, sumporače…
Predsjednik Gljivarskog društva Josip Levanić, certificirani determinator, rado je posjetiteljima tumačio karakteristike gljiva, upozoravao na moguće kobne zamjene te dijelio kuharske recepte.
- Gljivarska godina je odlična, izložili smo 160 vrsta gljiva! Zadovoljni smo i posjetom. Došlo nam je oko 150 gljivara iz dva slovenska društva, predstavnici Mikološkog saveza Srbije, članovi gljivarskih društava iz Zagreba, Umaga, Delnica, Ludbrega, Karlovca, Čakovca, Krapine, iz Ivanca, Klenovnika i drugih mjesta – kazao je Levanić.
I atmosfera na Jezerima je bila odlična. Vrijeme je bilo prekrasno, a dobro raspoložene tragače koji su se s potrage iz šuma na Ivančici i Ravnoj gori vraćali s punim košaricama raznih gljiva, domaćini su dočekali s 50 litara gulaša spremljenog od 30 vrsta gljiva te s još 50 litara graha. Pojelo se sve.
Puni dobrih dojmova i lijepih riječi o Ivancu bili su i gljivari iz Zagreba.
-Sviđa mi se ovdje, ambijent Jezera je prekrasan, atmosfera odlična, a naročito sam oduševljen bogatom izložbom gljiva. Dečki su se zbilja potrudili, ovakve velike izložbe nemaju ni puno veća društva – kazao je Anto Dujić, član GD-a Karlo Blagaić iz Zagreba.
Nakon objeda, druženje gljivara na Jezerima nastavljeno je u zabavnom tonu, uz ples, glazbu i neizbježne priče o vrganjima – kapitalcima, a „pali“ su i dogovori o ponovnom viđenju na nekim novim gljivarskim pohodima. Kao i svih dosadašnjih godina, održavanje Gljivarijade i ovoga je puta novčano pomogao Grad Ivanec.