Povodom obilježavanja 31. obljetnice ustroja 5. bojne 1. A brigade „Tigrovi“, u Vinici su ispred spomen-ploče kod nekadašnjeg centra za obuku jedinica ZNG-a položeni vijenci i zapaljene svijeće u spomen na poginule pripadnike brigade.
Uz pripadnike Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“, pripadnika mnogobrojnih braniteljskih udruga te niza izaslanstava, počast je odao i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, ujedno izaslanik Predsjednika Sabora RH.
Vijence su također položili i odali počast braniteljima izaslanik Predsjednika RH brigadir Marijan Kretić, izaslanik predsjednika Vlade i ministra branitelja general zbora Josip Lucić, izaslanik ministra obrane Perica Turalija, načelnik općine Vinica dr. sc. Branimir Štimec, predstavnici Policijske uprave varaždinske te udruga proisteklih iz Domovinskog rata i drugi.
Osim kod spomen ploče, vijenci su položeni i kod spomenika dr. Franji Tuđmanu, prvom Predsjedniku RH, te kod spomenika Mladenu Kasunu, poginulom pripadniku „Roda“.
Predsjednik podružnice Varaždinske županije Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade Tigrovi Tomislav Kranjčec pozdravio je sve prisutne naglasivši ulogu svoje brigade u obrani Hrvatske.
- Kroz bojnu je prošlo 939 pripadnika, od toga 29 žena. Imali smo 179 ranjenih i 28 poginulih. U Kostajnici je zarobljeno 20 pripadnika i razmijenjeni su tijekom pregovora 1992. - rekao je Kranjčec.
- O slavnom ratnom putu ove brigade nema potrebe previše govoriti jer gotovo sve znamo, rekao je varaždinski župan Anđelko Stričak, i sam sudionik Domovinskog rata, podsjetivši da su se borili na bojištima od Vukovara do Dubrovnika, sve do legendarnog ulaska u oslobođeni Knin.
- Ovdje u Vinici, na samim počecima Domovinskog rata, formirana je najprije jedinica za posebne namjene MUP-a koja potom prerasta u 5. bojnu prve A brigade Tigrova, a 1992. godine u legendarnu 7. gardijsku brigadu Pume – podsjetio je Stričak dodavši kako vrijeme brzo leti.
- Godina za godinom prolazi, sve smo stariji i sve nas je manje, ali dokle god ćemo moći, obilazit ćemo mjesta bitna za obranu, a potom i oslobađanje naše domovine te odavati počast našim poginulim kolegama. Zadužili su sve nas, a kakva će nam biti domovina, ovisi o svima nama, o tome koliko ćemo dati sebe da bude što bolja i naprednija. Branitelji su svoje odradili od '91. do '95. - zaključio je župan Stričak.
Načelnik općine Vinica dr. sc. Branimir Štimec istaknuo je kako je Vinica važan dio te povijesti.
- Kao dječak od 11 godina pratio sam sve akcije tijekom Domovinskog rata. Promatrali smo kako se stvara naša vojska i zato želimo u Vinici, kao mjestu gdje je sve počelo, spomenik podići na višu razinu, tako da svi mještani, kao i svi građani Republike Hrvatske budu ponosni na to. Važno je da se nikada ne zaboravi ono što je bilo i da se ta povijest prenosi na nove naraštaje – rekao je Branimir Štimec.
Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća kod spomen-obilježja, svečanost se nastavila u dvorani Općine Vinica čitanjem povjesnice 5. bojne 1. A br. ZNG „Tigrovi“, a upriličena je izložba ratnih fotografija, kao i podjela prigodnih poklona učenicima OŠ „Vinica“.