Sličnosti i razlike
- U sklopu radionica u Španjolskoj radili smo prezentaciju o važnim osobama iz povijesti, a jedna od njih je poznati američki atletičar Jesse Owens koji se zalagao za toleranciju među ljudima – ispričao je Mislav Vusić, učenik trećeg razreda Druge gimnazije Varaždin.
Katja Korotaj, učenica drugog razreda ispričala nam je kako su osim novih znanja, imali priliku upoznati sličnosti i razlike među samim sudionicima projekta.
- Zahvaljujući ovom projektu sam shvatila koliko smo svi mi slični, a istovremeno različiti. Najbolji primjer za to možda je jedan događaj u Španjolskoj, kada smo morali svi stići na autobus. Naš kolega iz Njemačke je 20 minuta prije polaska bio spreman te nas je požurivao jer se bojao da ćemo zakasniti, a Španjolka se uopće nije brinula jer kašnjenje u toj zemlji je nešto sasvim normalno – ispričala je Katja.
Sudjelujući u ovom projektu učenici su spoznali kako su neke zemlje, poput Njemačke, puno tolerantnije u odnosu na druge, a shvatili su da i sami nisu bili tolerantni u nekim svakodnevnim situacijama.
- Projekt nam je pomogao u smislu da i sami budemo više tolerantniji jedni prema drugima - rekla je Katja.
Svi su plakali
Katji, Mislavu i Hrvoju ovo je bio, kažu, prvi pravi Erasmus+ projekt i dragocjeno iskustvo koje će još dugo pamtiti.
- U projekt sam se uključila jer sam mislila kako će mi stečena znanja koristiti prilikom nastavka obrazovanja, međutim to je bilo zadnje o čemu sam na kraju razmišljala. To je bilo tako lijepo iskustvo za koje mislim da ga nikad neću zaboraviti. Svi smo plakali, na rastanku - ispričala je Katja, a njezini kolege Mislav i Hrvoje su dodali kako su zbog toga europski projekti i važni.
- To su iskustva koja ćemo pamtiti cijeli život. Jednog dana, ako se i nađemo u zemlji naših novih prijatelja, dobro je znati da se uvijek možeš nekome javiti - istaknuo je Hrvoje.
Do Erasmus+ akreditacije- Sudjelovanje u ovakvim europskim projektima za naše učenike je jedno izvanredno iskustvo, a za našu školu velika vrijednost. Veseli me što naši učenici prepoznaju te projekte te se u njih uključuju jer uz komunikacijske vještine, kroz ove projekte oni upoznaju kulturu i povijest zemalja partnera, a stječu i nova prijateljstva. Na kraju ovog projekta učenici su dobili certifikate koji će im zasigurno biti dodatni plus u njihovom daljnjem nastavku školovanja – istaknula je Zdravka Grđan, ravnateljica Druge gimnazije Varaždin koja je dosad već provela niz europskih projekata te će se u narednom periodu usmjeriti i na dobivanje Erasmus+ akreditacije. - Kao škola imamo jasne odrednice, a to su multijezičnost, interdisciplinarnost, sport, ekologija, mobilnost i međunarodna suradnja, a na našoj školi djeluje i Centar izvrsnosti za nacionalnu povijest. Već sada naša škola ima jako puno projektnih partnera diljem Europe. Dobivanje Erasmus+ akreditacije bit se dodatni iskorak za našu školu jer uz osigurane novce za projekte imat ćemo mogućnost sami ih osmišljavati i raditi na njima sa školama partnerima iz cijele Europe – istaknula je Grđan.