Jesenska čarolija u Pavlinskoj 6/3
U utorak, 28. listopada 2025., prostor Udruge Ana u Varaždinu ponovno je zasjao u jesenskim bojama, smijehu i svjetlu svjećica. Održana je kreativna radionica „Čarolija rezbarenja bundeva“, koja je okupila male umjetnike željne stvaranja, igre i zajedništva.
Kad bundeve postanu umjetnička djela
Nakon uvodnog razgovora o jesenskim običajima i simbolici svjetla, djeca su s oduševljenjem prionula na najzabavniji dio radionice – čišćenje i rezbarenje bundeva!
Male su ruke vrijedno pripremale bundeve, a zatim ih, uz maštu i veselje, pretvarale u prava mala umjetnička djela.

Neki su izrezbarili mačke, drugi dinosauruse, a treći dodali svojoj bundevi poseban izraz – svaki rad bio je priča za sebe, baš kao i dijete koje ju je stvorilo.
Uz rezbarenje, djeca su razvijala fino-motoričke vještine, strpljenje, koncentraciju i timski duh, a završni trenutak – paljenje svjećica u bundevama – donio je toplinu, ponos i osmijehe na licima svih prisutnih.
Izjava voditelja – magistra Teodora Sabolića
Voditelj radionice, Teodor Sabolić, magistar socijalne politike, naglasio je pedagošku i razvojnu vrijednost ovakvih aktivnosti:
„Radionice poput ove potiču djecu na suradnju, izražavanje i samostalno stvaranje. Kad se zabava spoji s učenjem, rezultat su sreća i ponos u dječjim očima. Ovakvi trenuci uče djecu važnosti zajedništva i kreativnosti – vrijednosti koje ostaju s njima i izvan radionice.“

Izjava predsjednice Udruge Ana – Ane Duge
Predsjednica udruge, Ana Duga, istaknula je:
„Ovakvi trenuci podsjećaju nas da je kreativnost najljepši put prema zajedništvu. Kada djeca stvaraju, uče i dijele ideje, oni rastu u sigurnom i poticajnom okruženju koje ih uči empatiji, suradnji i samopouzdanju.
Za roditelje, ovo su dragocjeni trenuci povezivanja s djecom, a za zajednicu – ulaganje u generacije koje će stvarati s ljubavlju i odgovornošću.
Hvala svoj djeci i roditeljima na dolasku, a posebna zahvala ide Gradu Novom Marofu, Knaufu iz Novog Marofa, Colasu Varaždin, te svim općinama, gradovima, županijama, poduzećima i ljudima dobre volje koji podržavaju naš rad i vjeruju u važnost dječje kreativnosti.“
Vrijednost radionica za djecu, roditelje i zajednicu
Radionice poput ove imaju višestruku vrijednost:
- za djecu, one su prilika za razvoj mašte, motoričkih i socijalnih vještina te osjećaja ponosa i stvaralaštva;
- za roditelje, prilika da provedu kvalitetno vrijeme s djecom i prate njihov napredak;
- a za zajednicu, dokaz da kreativnost i suradnja mogu povezati generacije i graditi toplije društvo.
Zajedništvo koje traje
Udruga Ana nastavlja s nizom jesenskih radionica u kojima se njeguje učenje kroz igru, kreativnost i zahvalnost.
Kroz svaku novu aktivnost djeca otkrivaju boje, oblike i emocije – a zajednica raste uz njih, prepoznajući da su dječja mašta i osmijeh najveće svjetlo svake jeseni.
