Zahvaljujući projektu razmjene knjiga koji je prije nekoliko godina pokrenula Varaždinska županija, a podržao i Grad Lepoglava, brojni će učenici, a riječ je o onima koji su se uključili u taj projekt, udžbenike dobiti potpuno besplatno.
Tako će u OŠ Ante Starčevića u Lepoglavi 75 posto učenika, zahvaljujući tome što su se uključili u projekt, dobiti besplatne udžbenike.
U OŠ Ivana Rangera u Kamenici u projekt se uključilo 95 posto učenika, dok su se u OŠ Izidora Poljaka u Višnjici u projekt uključili gotovo svi učenici. Svi oni udžbenike će dobiti besplatno.
- Svaki učenik koji je to želio, naravno uz suglasnost roditelja, mogao se uključiti u projekt i dobiti udžbenike besplatno. Oni koji se u projekt nisu uključili udžbenike će kupiti sami. No i oni se mogu naknadno uključiti u ovaj projekt razmjene udžbenika. Uz učenje, učenici su dužni udžbenike čuvati kako bi ih na kraju školske godine vratili te ih zamijenili s drugim udžbenicima. Učenici osmih razreda koji su bili uključeni u projekt po završetku osmogodišnjeg školovanja imaju mogućnost ostvarenja naknade za udžbenike i to u iznosu od 50 posto vrijednosti udžbenika na dan kada su ih kupili – pojasnio je Ratko Tomić ravnatelj OŠ Ante Starčevića u Lepoglavi koju je posjetio lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić kako bi se upoznao s tijekom realizacije projekta u ovoj školskoj godini.
- Ovo je jedan hvalevrijedan projekt koji je uvelike pomogao obiteljima rasteretivši im kućne budžete. Znamo da nabavka udžbenika nije jeftina, posebice za obitelji s više djece – istaknuo je gradonačelnik Škvarić podsjetivši da se Grad Lepoglava na početku projekta uključio u njegovu provedbu osiguravši obiteljima školaraca za nabavku knjiga 67.000 kuna.
Naime, Varaždinska županija, a na području grada Lepoglave i Grad Lepoglava, sufinancirali su učenicima nabavku udžbenika na samom početku projekta tako da su roditelji uštedjeli znatna sredstva prilikom kupnje udžbenika koji se sada razmjenjuju.
- Grad Lepoglava će, bude li se ukazala potreba, i ove školske godine pomoći u nabavci školskih potrepština za učenike koji dolaze iz obitelji lošeg imovinskog stanja. Potrebno je da se takve socijalno ugrožene obitelji jave u Grad kako bi im mogli pomoći – poručio je gradonačelnik Škvarić dodajući kako je to jedan od vidova gradske pomoći osnovnoškolcima s gradskog područja. Podsjetio je pri tom na financiranje izvanškolskih aktivnosti, školske kuhinje i nagrađivanje uspješnih učenika te njihovih mentora.