Na području Varaždinske županije 12 volontera pružat će sveobuhvatnu pomoć žrtvama i svjedocima kaznenih djela, od besplatne pravne pomoći i pružanja psihosocijalnih usluga do promoviranje prava žrtava i svjedoka te ukazivanja na njihove potrebe i probleme.
S obzirom na to da Varaždinska županija nema osiguranu adekvatnu i sveobuhvatnu podršku žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja, brojni su građani zakinuti u ostvarivanju svojih zakonskih prava te se nemaju kome obratiti za pomoć.
Stoga je Udruga za podršku žrtvama i svjedocima usmjerena na uvođenje sustava sveobuhvatne podrške u Klub žena Varaždin kako bi se osigurala dostupnost emocionalne podrške i informacija svim građanima koji se nalaze u ulozi žrtve ili svjedoka kaznenih djela i prekršaja.
Udruga za podršku žrtvama i svjedocima je, kroz specijalizirane edukacije i radionice, osposobila volontere Kluba žena Varaždin za pružanje emocionalne podrške, informiranje građana o pravima žrtava i oštećenika, osnaživanje građana u potrebi, pomoć pri ispunjavanju obrasca za novčanu naknadu te pružanje informacija o institucijama koje mogu više pomoći u konkretnom slučaju.
- Od 2006. godine na području Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije, u naše referentne centre za pružanje neposredne podrške primili smo preko 10 tisuća poziva, odnosno pružili smo pomoć preko 10 tisuća građana. Ta brojka ipak je pokazatelj važnosti naše sveobuhvatne podrške koju nudimo. Mi ne možemo riješiti probleme naših građana, ali im možemo dati savjet, emocionalnu podršku i uputiti ih kako i gdje da ostvare svoje prava - rekla je Mia Veličković, voditeljica projekta iz Udruge za podršku žrtvama i svjedocima kaznenih djela.
Najčešće pomoć traže žrtve i svjedoci obiteljskog nasilja, zatim nasilja općenito, prekršaja protiv javnog reda i mira, žrtve i svjedoci prijetnji, seksualnog uznemiravanja.
- Pozivamo sve građane, koji se nađu u ulozi žrtve ili svjedoka kaznenih djela i prekršaja, da nam se obrate s povjerenjem na besplatni broj Nacionalnog pozivnog centra 116 006 kako bi dobili sve potrebne informacije o ostvarivanju svojih prava na području Varaždinske županije - istaknula je Mia Veličković.
Udruga za podršku žrtvama i svjedocima započela je 01. srpnja 2015. godine s provedbom projekta "Jačanje kapaciteta OCD-a za pružanje podrške", kojeg financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u okviru Fondova EGP-a i Kraljevine Norveške.
Cilj projekta je doprinijeti jačanju kapaciteta OCD-a za pružanje sveobuhvatne podrške žrtvama i svjedocima na područjima Republike Hrvatske gdje je sustav podrške nedostatno razvijen ili ne postoji.
Udruga za podršku žrtvama i svjedocima je od svoga osnivanja 2006. godine usmjerena na ostvarivanje prava i poboljšanje društvenog položaja i statusa žrtava i svjedoka kroz pružanje podrške usmjerene na smanjenje traume i nelagode kod svjedočenja te kroz zagovaranje za razvoj i unaprjeđenje zakonodavnog i institucionalnog okvira za zaštitu prava žrtava i svjedoka te za bolju primjenu postojećih zakona u RH.
Osnovana je sa željom da se promijeni stanje u kojem su žrtve i svjedoci prepušteni sami sebi prilikom dolaska na sud, bez informacija o tome što ih čeka i kome se mogu obratiti za potrebnu pomoć.