U posljednje vrijeme policija diljem Hrvatske bilježi razne vrste prijevara starijih osoba te još jednom apelira na građane da razmišljaju o tome koga sve puštaju u vlastiti dom i da ne budu potpuno povjerljivi prema svakom neznancu koji ih uvjerava u određenu situaciju, kojoj je hitnost vrlo često važan element.
- Radije provjerite ono što vam neznanac priopćava nego da budete žrtva prijevare! – savjetuju iz Ministarstva unutrarnjih poslova.
Za prijevaru je, napominju građanima, značajno da počinitelj postupa s namjerom da sebi ili drugome pribavi imovinsku korist, dovede nekog u zabludu lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica ili da ga održava u toj zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini.
No, osim osnovnog kaznenog djela prijevare, postoje i drugi oblici „lancaca sreće“, računalne prijevare, prijevare kod kojih se ne stječe imovinska korist već se samo radi šteta drugome i slično.
Najčešći modaliteti klasičnih prijevara su kada se počinitelj predstavlja kao policijski službenik, eminentni stručnjak (u medicini, alternativnoj medicini, pravu, ekonomiji i sl.), ovlašteni akviziter, pripadnik inspekcijskih službi, dostavljač pošiljki, inkasator, porezni inspektor, trgovac ili vlasnik nekretninama ili pokretnina, pripadnik vjerske zajednice i slično čime u zabludu dovodi žrtvu.
Nadalje, česti su slučajevi i kada počinitelj lažno prikazuje tjelesne nedostatke poput nepokretnosti, sljepoće, gluhonijemosti, a policija upozorava građane i na česte slučajeve prodaje bižuterije pod zlato i prodaju plagijata pod imenima poznatih, renomiranih marki po znatno nižim cijenama.