S ciljem sigurnijeg sudjelovanja u prometu državljana trećih zemalja, policijski službenici Policijske uprave varaždinske u suradnji s Autoškolom Crnković, su u četvrtak, 7. studenog proveli preventivno-edukativno predavanje vezano uz propisno i sigurno ponašanje u prometu pješaka, biciklista te vozača osobnih prijevoznih sredstava i mopeda.
Predavanje su u prostorijama Autoškole Crnković, održali policijski službenici u suradnji s voditeljem i predavačem autoškole, na engleskom jeziku.
Na predavanju je bilo prisutno 20 stranih državljana, koji su upoznati sa sigurnim načinom upravljanja biciklom i osobnim prijevoznim sredstvom na cestama, obvezama vozača mopeda, ponašanju pješaka u prometu, prometnim znakovima i njihovim značenjima, korištenju biciklističkih staza/traka, svjetala i reflektirajuće odjeće/oznaka za vrijeme upravljanja biciklom, zabranom korištenja površina namijenjenih za kretanje pješaka, zabranom upravljanja biciklom pod utjecajem alkohola iznad 0.5 promila, zabranom korištenja mobitela i slušalica u oba uha za vrijeme vožnje, obvezom korištenja kacige i drugo.
S obzirom na uočenu problematiku i nepoznavanje odredbi koje uređuju ponašanje građana na javnom mjestu, strani državljani su upoznati sa čestim prekršajima protiv javnog reda i mira, značenju javnog mjesta i na koji način se može remetiti javni red i mir te koje su sankcije previđene za navedeno.
Najviše njihovih pitanja odnosilo se na vožnju po nogostupu i pješačkim prijelazima, sankcijama zbog vožnje pod utjecajem alkohola i zabranjenom ponašanju kojim se remeti javni red i mir.
Sagledavajući važnost preventivne edukacije pješaka, biciklista, vozača osobnih prijevoznih sredstva te mopedista, može se reći kako je ista ključna za stvaranje sigurnijeg prometnog okruženja, a njena implementacija donosi dugoročne koristi za sprječavanje prometnih nesreća i sigurno sudjelovanje u prometu. Ujedno isti spadaju u najranjivije skupine u prometu.
Educirani sudionici u prometu koji poznaju prometne propise i značenje prometnih znakova manje su skloni sudjelovanju u prometnim nesrećama jer bolje razumiju kako se sigurno ponašati na cestama, a kad znaju i poštuju prometna pravila, smanjuje se rizik od konflikata i prometnih nesreća.
Preventivnu edukaciju u prometu možemo nazvati ključnim sredstvom za povećanje sigurnosti na cestama. Pješaci, biciklisti, vozači osobnih prijevoznih sredstva i mopeda trebaju biti upoznati s prometnim znakovima, pravilima prednosti i pravilnim načinom ponašanja na cestama.
O propisnom i sigurnom ponašanju u prometu
pu varaždinska / vv | 9.11.2024. u 16:37h | Objavljeno u Crna kronika