Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa: 12 najvažnijih pravila za vozače svih kotača Foto: VV arhiva / ilustracija

Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa: 12 najvažnijih pravila za vozače svih kotača

Varaždinske vijesti | 20.10.2024. u 18:00h | Objavljeno u Crna kronika

Policijska uprava varaždinska obilježit će 5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa u ponedjeljak 21. listopada u 10 sati na Franjevačkom trgu u Varaždinu, gdje će se održati simulacija očevida prometne nesreće i prikaz pomoći unesrećenom motociklistu.

Obilježavanje Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa nastavit će se potom javnom tribinom u palači Herzer s početkom u 10.15 sati, na kojoj će biti prezentirano stanje sigurnosti u cestovnom prometu na području Varaždinske županije s osvrtom na ponašanje vozača motocikla.

Teme ovogodišnje javne tribine su:
- Komparativna analiza dva Nacionalna plana te sudjelovanje motociklista u cestovnom prometu na području PU varaždinske - policijska službenica za promet u Službi za javni red i sigurnost PU varaždinske Petra Bosilj
- Prikaz provedene ankete - Kako srednjoškolci doživljavaju motocikl i uvjete za upravljanje motociklom - Snježana Klarić i Andreja Lacković iz Strojarske i prometne škola Varaždin
- Infrastrukturne mjere koje transformiraju vožnju motocikla u sigurnu avanturu - Nives Domjan Kačarević, iz Sveučilišta Sjever.

Ovogodišnja kampanja provodi se u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje od 2021. do 2030. Usmjerena je na sigurnost motociklista i nosi naziv "Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača".

Naime, unatrag nekoliko godina izrazito se povećao broj smrtno stradalih motociklista (vozači i putnici), a trend se nastavio i u ovoj godini.

- Osim s nepažnjom, brzinom i uobičajenim prometnim prekršajima povezanima s motociklistima, ovo povećanje smrtno stradalih motociklista se povezuje i s izrazito blagom zimom i praktički neprekinutom sezonom korištenja motocikala. Također, uočljiv je podatak prema kojem je unatrag deset godina broj registriranih motocikala na području Republike Hrvatske povećao za 66,4% (31.12.2014. - 59.643 registriranih motocikala, a 31.12.2023. - 99.266 registriranih motocikala). Povećanje se nastavilo i u ovoj godini, u kojoj je do 31.8.2024. godine evidentiramo 10.527 registriranih motocikala više ili 10,7% u odnosu na isto razdoblje prošle godine (31.08.2024. - 108.824, a 31.08.2023. - 98.297 registriranih motocikala) - ističu iz PU varaždinske.

- Tijekom godina provedbe preventivnih i represivnih aktivnosti, suradnjom s drugim nadležnim subjektima, izmjenom zakonskih odredbi te drugim aktivnostima policije, postignuti su određeni rezultati i to prvenstveno u značajnom smanjenju smrtno stradalih u prometu. Međutim, povećanje broja registriranih motocikala, produljena sezona vožnje, ali i nepažnja drugih vozača dovode do sve većeg broja nesreća u kojima sudjeluju i stradavaju motociklisti. Stoga su poštivanje prometnih pravila, korištenje zaštitne opreme te pažnja i odgovornost svih sudionika na cesti ključni za smanjenje rizika i povećanje sigurnosti motociklista - naglasili su iz policije.

Ovogodišnja kampanja promovira 12 najvažnijih pravila za vozače svih kotača.

12 PRAVILA ZA VOZAČE SVIH KOTAČA

1. Poštuj prometna pravila jer spašavaju živote.
Poštivanjem prometnih pravila čuvaju se životi motociklista, ali i svih drugih sudionika u prometu.

2. Brzinu prilagodi ograničenjima i uvjetima na cesti.
Čak 43,1% smrtno stradalih osoba u protekloj godini stradalo je zbog vozača koji nisu poštivali ograničenja brzine i /ili vožnju prilagodili uvjetima na cesti.

3. Vozi na propisanoj udaljenosti.
Održavajući propisanu udaljenost u vožnji, osigurava se dovoljno vremena i prostora za reagiranje u slučaju nepredviđenih okolnosti.

4. Poštuj "zebru", propusti pješaka.
Nailazak na pješački prijelaz zahtijeva posebnu pažnju i obazrivost vozača. Obvezno je zaustaviti se i propustiti pješake.

5. Slalom vožnju prepusti skijašima.
Slalom vožnja, nepropisno pretjecanje, naglo mimoilaženje te obilaženje opasne su radnje vozilom koje ugrožavaju motocikliste i druge sudionike u prometu.

6. Ne vozi pod utjecajem alkohola.
Više od petine prometnih nesreća sa smrtnim ishodom u protekloj godini prouzročili su vozači motornih vozila pod utjecajem alkohola.

7. Kacigu nosi na glavi, ne ispod sjedala.
Protekle godine zabilježeno je gotovo 20% više prekršaja nekorištenja zaštitne kacige u odnosu na 2022. godinu.

8. Dok voziš, usredotoči se na vožnju.
Telefoni, slušalice i drugi uređaji ometaju pažnju vozača. Oči je potrebno držati na cesti, a ruke na volanu. Pozivi i poruke mogu pričekati.

9. Vodi računa o svojoj vidljivosti u prometu.
Svjetla na vozilu trebaju biti upaljena danju i noću. Korištenje reflektirajućeg prsluka povećava vidljivost motociklista drugim vozačima.

10. Koristi vozilo za koje posjeduješ važeću vozačku dozvolu.
Vozač je osposobljen za upravljanje samo onim vozilom za koje posjeduje važeću vozačku dozvolu. U svim ostalim slučajevima on „precjenjuje“ svoje sposobnosti i dovodi u opasnost sebe i druge.

11. Ne skrivaj svoje registarske pločice.
Skrivanjem registarske pločice čini se prekršaj, ali i preuzima uloga vozača koji ne planira voziti prema propisima.

12. Redovito održavaj svoje vozilo.
Broj vozača sankcioniranih zbog upravljanja tehnički neispravnim motornim vozilom porastao je u 2023. za čak 46%.