Nakon što je teže ozlijeđena obitelj u vozilu mađarskih registarskih oznaka na koji je na naplatnim kućicama u Sv. Heleni osjetno većom brzinom od dopuštene naletjelo vozilo marke BMW, kojim je upravljao 35-godišnji Ozren M. u čijoj su krvi nađeni tragovi opijata, otvoreno je pitanje prijavljuju li liječnici policiji da osobe, koje liječe, nisu više sposobne sigurno upravljati vozilom.
Naime, kako pojašnjavaju u Ministarstvu unutarnjih poslova, temeljem članka 233. stavka 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, liječnik je u obvezi obavijestiti policijsku upravu ili postaju u kojoj osoba ima prijavljeno prebivalište, odnosno privremeno ili stalno boravište, ako na liječničkom pregledu ili u tijeku liječenja utvrdi da vozač boluje od bolesti ili ima invalidnost radi koje nije više sposoban sigurno upravljati vozilom, i to u roku od osam dana od pregleda. Dakle, dojaviti nečiju nesposobnost treba ne samo nakon redovnog ili izvanrednog nadzornog pregleda vozača ili budućih vozača, već i nakon uobičajenih pregleda i liječenja, ukoliko vozač nije više tjelesno ili duševno sposoban voziti. A koliko se to poštuje?
-Tijekom 2017. godine policija je zaprimila 897, 2018. godine 821 te u prvih šest mjeseci 2019. godine 742 prijave nadležnih liječnika da bolesnik kojega liječe nije sposoban sigurno upravljati vozilom, odgovorili su nam iz MUP-a te napomenuli da Ministarstvo zdravstva raspolaže s podacima o bolestima zbog kojih nadležni liječnici izvješćuju policijsku upravu, odnosno policijsku postaju.
Ukoliko se tako ne postupi, kako napominju, spomenutim člankom Zakona o sigurnosti prometa na cestama pripisano je da će liječnik ili odgovorna osoba u pravnoj osobi biti kažnjen novčanom kaznom od 1.500 do 5.000 kuna, a pravna osoba s 5.000 do 15.000 kuna.
-Sukladno tome, policija je podnijela prijave protiv pravne osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi koje su postupile suprotno navedenoj obvezi, i to 2017. godine četiri prijave, prošle godine šest prijava, a u prvih šest mjeseci ove godine dvije prijave, ukazuju u MUP-u.
O obvezi prijavljivanja moguće nesposobnosti vozača, odnosno odgovornosti liječnika ukoliko to ne učine, posebice u vezi prometne nesreće na naplatnoj postaji Sv. Helena, pitali smo i zamjenicu ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije mr. sc. Irenu Stipešević Rakamarić, dr. med., spec. javnog zdravstva, koja se bavi i prevencijom ovisnosti te liječenjem ovisnika.
Što ona kaže čitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...