Izjavu HDZ-ovog saborskog zastupnika Anđelka Stričaka o nestanku oružja iz policijskog skladišta u Varaždinu priopćenjem je demantiralo varaždinsko Državo odvjetništvo.
>> Stričak o nestalom oružju: Cijeli slučaj želi se zataškati
>> Šverc oružja: Anđelko Stričak pozvan za svjedoka
>> Potječe li krijumčareno oružje iz policijskih skladišta?
>> Suđenje Cmrečaku i Papecu: Odakle oružje i kome je bilo namijenjeno
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
Slijedom izjave Anđelka Stričaka kako se "čini da je u zataškavanje uključeno i Državno odvjetništvo", a u svezi vođenja kaznenog postupka protiv dvojice optuženika zbog kaznenog djela nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari, radi točnog informiranja javnosti odgovaramo da navedena izjava nije istinita te nema govora o tome da državno odvjetništvo na bilo koji način zataškava kaznena djela.
Upravo suprotno iznijetim navodima, odmah nakon otkrivanja da su dvojica počinitelja 2. siječnja 2015. u prtljažniku osobnog automobila neovlašteno prevozila veću količinu oružja, Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu i Općinsko državno odvjetništvo u Varaždinu su poduzeli u suradnji s Policijskom upravom varaždinskom niz radnji na koje su ovlašteni radi obuhvatnog utvrđivanja okolnosti počinjenja ovog kaznenog djela, pa je tako poduzeto i opsežno istraživanje usmjereno na utvrđivanje porijekla oružja zatečenog u osobnom automobilu.
Po čl. 206. st. 1. Zakona o kaznenom postupku postupanje tijekom izvida je tajno, pa stoga nije dozvoljeno izvještavati javnost o postupanju u ovoj fazi postupka, iz razloga da se javnim objavljivanjem podataka ne ugroze interesi postupka i da se osigura neometano provođenje kriminalističkog istraživanja. Upravo neovlašteno iznošenje u javnost informacija o tijeku provođenja izvida može bitno naštetiti interesima postupka i znatno ograničiti mogućnost otkrivanja kaznenih djela i njihovih počinitelja. Svaki građanin koji ima bilo kakvo saznanje ili sumnju o počinjenom kažnjivom djelu može pristupiti u državno odvjetništvo i dati obavijesti za koje smatra da mogu biti korisne u istraživanju kažnjivih djela.
Ujedno, ukazujemo kako je člankom 2. stavkom 3. Zakona o državnom odvjetništvu zabranjen svaki oblik utjecaja, a posebno svaki oblik prisile prema državnim odvjetnicima, zlouporaba javnih ovlasti i osobnog utjecaja te korištenje medija i javnih istupanja u predmetima kaznenih djela za koja se progoni po službenoj dužnosti.